Zeus ve aşklarının büyüleyici dansı

Zeus ve aşklarının büyüleyici dansı.

Güneş Sistemin’deki en baba gezegen Jüpiter, tanrılar dünyasının babası Zeus’u simgeler. Etrafında dönen 4 büyük uydu Galileo tarafından keşfedildiği için “Galileo Uyduları” ile adlandırılırlar. Fakat aynı zamanda hepsinin tek tek ayrı ismi de vardır ve bu isimlerin hepsi de Zeus’un bir şekilde kandırıp ilişkiye girdiği ölümlülerin isimleridir: Europa, Io, Callisto ve Ganymede. Zeus tüm zamanların en çapkın erkeği olarak tanımlanabilir. Adam bulut olmuş, boğa olmuş, yağmur, kartal, kuğu olmuş, tanrıça olmuş, kılıktan kılığa girmiş ve dişileri ve erkekleri bir şekilde hep baştan çıkarmayı başarmış. Çoğu da kıskanç zevce Hera’nın gazabından nasibini almış.  Biliminsanları da Jüpiter’in uydularına bu bahtsız kader kurbanlarının isimlerini vererek onları ölümsüzleştirmişler. Sonsuza dek Jüpiter’in etrafında dolanacaklar..

Şimdi bir de bizim bir Hubble uzay teleskobumuz var, kendi yörüngemizde dolaşan. Efendim bu teleskop işte geçenlerde Jüpiter’e doğru bakarken harika bir gölge dansı ile karşılaşmış. Bakmış bizim Zeus kızlarla dans ediyor. Kızların gölgeleri gezegene düşüyor, bu böylece 42 dakika sürüyor. Tam bir ziyafet. Kaçırır mı Hubble, çekmiş fotoğraflarını hemen tabi. Ganymede sahnede yok malesef, Hubble’ın görüş açısının dışında kalmış delikanlı.

Bu efsane dansın etkileri yavaş yavaş magazin ortamlarına düşmeye başladı. İlk önce bizden duyun istedik. Müziği de çok güzel seçmişler.

Bir sonraki buluşmaları 2032’de olacak. Dans tüm hızıyla devam edecek. O zamana kadar yaşarsak, alacağımız görüntüler çok daha iyi teleskoplarla, çok daha mükemmel olacak.

Bilim ne güzel lan. Teleskoplar falan.

 

 

The following two tabs change content below.

Tılsımlı Kuark

Beğendiği bilimsel haberleri kendi çapında paylaşırken bir gün, “Gel burada paylaş, bir işe yarasın,” dediler. O gün bugündür yazıyor işte. Durduramıyoruz. Mühendis ama gönlü sosyal bilimlerde. Işığı çok sever. Bir de Solvay Konferansı’na katılmak isterdi çünkü bütün favori insanları orada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.