Güneş’in en temiz fotoğrafı

Temmuz 2019’da ilk gözlemlerine başlayan, son teknoloji ile donatılmış Daniel K. Inouye Güneş Teleskopu (DKIST), Güneş’in yüzeyinin şimdiye kadarki en yüksek çözünürlüklü fotoğrafını çekmiş. 😀

10 Aralık’ta yapılan gözlemin sonuçları bugün açıklanmış. Biz de sıcak sıcak paylaşalım dedik. Görüntü ilk bakışta altın elementini andırsa da baya baya Güneş yüzeyi kendisi. (Başka farklı şeylere de benzetenler olmuştur kesin, Twitter yıkılıyor hatta şu an :D)

Twitter’da geyikler dönmeye başlamış bile. (Karamelli patlamış mısır olmaz olsun!)

Fotoğrafta görünen hücre gibi yapıların her biri Teksas eyaleti kadar büyüklükte, yani Türkiye’nin yüzölçümünden birazcık daha küçük. Aydınlık kısımlar yükselen sıcak plazma, karanlık kısımlar ise yukarı doğru fışkıran plazmanın tekrar içeri girdiği yerlermiş.

Teksas’ı iliştirmişler sol alt tarafa, örnek olsun diye. Siz onu Türkiye gibi de düşünebilirsiniz aşağı yukarı işte. (Kaynak: NSO/AURA/NSF)

Hawai adalarından biri olan Maui’nin zirvesi Haleakalā’ya yerleştirilen DKIST, Güneş yüzeyinde 30 km gibi küçücük mesafeleri bile gözlemleyebilecek kadar gelişmiş bir teknolojiye sahip ve “Acaba Güneş’in tacı (koronası) neden yüzeyden milyorlarca derece daha sıcak?” gibi soruların cevaplarını arayacakmış. Yeni bir güneş döngüsünün başlayacağı bu yıl gözlem için şahane bir fırsat sunacaktır.

Fotoğraf: NSO/AURA/NSF
Kaynaklar: https://www.technologyreview.com/s/615113/these-are-the-highest-resolution-photos-of-the-sun-ever-taken/?fbclid=IwAR36h5C1GajSRxS_L2Ebo6QVTq5PyzOJJcd05M4Ikl9rbAShhH8j_Fx0TcQ

https://www.indiatoday.in/trending-news/story/new-telescope-shows-most-detailed-photo-of-the-sun-s-surface-chikki-hai-kya-asks-desi-twitter-1641592-2020-01-30

The following two tabs change content below.

Tılsımlı Kuark

Beğendiği bilimsel haberleri kendi çapında paylaşırken bir gün, “Gel burada paylaş, bir işe yarasın,” dediler. O gün bugündür yazıyor işte. Durduramıyoruz. Mühendis ama gönlü sosyal bilimlerde. Işığı çok sever. Bir de Solvay Konferansı’na katılmak isterdi çünkü bütün favori insanları orada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.