Acı Kaybımız Pınar Boyraz

Pınar Boyraz 2004 yılında İTÜ Makine Mühendisliği ve Tekstil Mühendisliği bölümlerinden çift anadal ile mezun oldu. Kısa bir süre İTÜ’de AR-GE mühendisi olarak çalıştıktan sonra 2008’de İngiltere’de, Loughborough University’de Mekatronik ve Makine Mühendisliği doktorasını tamamladı. Ardından University of Texas, Dallas’ta araştırma görevlisi olarak bulundu ve akademik yaşamı İTÜ’de, University of Toronto’da, Leibniz Universität Hannover’da devam etti. 2018 Mart ayından beri İsveç’te, Chalmers University of Technology’de doçentlik görevini sürdürüyordu.

Pınar, doktora çalışmalarından beri insan-makine (robot) etkileşimi üzerine araştırma yapıyordu. Bazı yeni otomobillerde karşılaştığımız otomatik sürücü algoritmalarının aracın çevresi, etrafındaki yayalar ve insan sürücülerle etkileşimi üzerine önemli çalışmaları oldu. Doktoradan hemen sonra yazdığı “Driver behavior analysis and route recognition by hidden Markov models” başlıklı makalesi halen güncelliğini koruyor ve alanında atıflar almaya devam ediyor. Son çalışmaları, otomatik sürücülerin trafik davranışlarının analizi üzerineydi ve bu konuda bir makalesi Eylül 2020’de yayımlandı.


“Pinar’in fotografini IEEE’nin sayfasinda gorunce Pinar’in yine bir sey basardigini sandim ve tebrik edecektim. Okuduktan sonra halen biri saka yapiyor zannettim, vefat haberini Pinar’a o derece yakistiramadim. Topragi bol olsun, alaninda eksikligi hissedilecek.”

Bilgecan Dede

“Bitmek bilmeyen enerjisiyle her şeyin içinde olmaya çalışan çok değerli bir arkadaşımızı kaybettik.

Sürekli yeni bir şeylerle gelirdi. Animasyonla ders anlatmaktan, toplum için bilim, bilim için bilime bizi geri çevirebilecek bir yapıya, daha kimseler uygulamazken doğum günü hediyesi olarak çocuk köyüne yardımda bulunulmasından, çocuklarla oynayacak robot yapımına, Pınar ile başlanan bir sohbetten nelerin çıkacağını bilemezdiniz.

Çok üzgünüm.”

Caner Kişisi

“Arkadaşın kayıp haberi, olabilecek en kötü başlangıçlardan biri sanırım. Gözümü bu haberle açtım, kendime geldikçe de daha çok farkına vardım neler olduğunun. Tanıdığım için mutlu olduğum bir arkadaşımın erken kaybından dolayı çok üzgünüm.”

Can Beğ

 

 

The following two tabs change content below.

Bilim Ne Güzel Lan!

“Sayfayım ben!!!”

One thought on “Acı Kaybımız Pınar Boyraz

  • 4 Aralık 2020 at 21:43
    Permalink

    Pınar hocamı yakından tanımasam da kendisini çok severdim. Haberi görünce boğazım düğümlendi. Beni akademiye ısındıran model olarak gördüğüm biriydi. Yakınları için Pınar hoca gibi güzel, tanımanın bir değer olduğu bir insanı kaybetmenin acısını düşünemiyorum, sabır diliyorum.

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.