Antarktika’da yanardağ varmış!

Antarktika’nın altında yanardağ bulmuşlar!

Zaten daha önceden de varmış! (Kim biliyorduysa ve söylemediyse onu ejderhalar kapsın!)

Ve şimdi Dünya üzerindeki en en en volkanik bölge Antarktika olmuş! Yeni keşfedilen yanardağlar ile birlikte, yanardağ yoğunluğu olarak Afrika’yı bile geçmiş Antarktika! Tamam aktif olup olmadıkları henüz belli değil ama yanardağ diyorum size. Buzun altında. Ay resmen A Song of Ice and Fire oldu bu hehe.

Edinburg Üniversitesi’nden bilim insanları, son yaptıkları çalışma sonucunda, daha önceden bilinen 47 yanardağına ek olarak Batı Antarktika’da 91 adet yeni yanardağı daha bulmuşlar. Bunu, buzun içine kadar ilerleyebilen radar sinyalleri kullanarak ve saklı bazalt tepelerini belirleyerek yapmışlar. Yeni bulunan yanardağların hepsi, bazı yerlerde kalınlığı 4 km’yi bulan ve Batı Antarktika Çatlağı adı verilen bölgedeki buz kütlesinin altında yatıyorlar. Geçtiğimiz ay yine bu bölgenin civarında, Larsen C Buz Sahanlığı’ndan (ice shelf) sen de Trinidad Tobago ben diyeyim İstanbul’un 3 katı büyüklüğünde buz kütlesi kopmuştu. Bütün gastelerde vardı. Olaylar olaylar.

Şimdi bundan sonra yapılacak ilk ve en önemli iş bu yanardağların ne derece “aktif” olduklarını/olabileceklerini bulmak. Dünya’nın kaderi buna bağlı olabilir! Çünkü bu yanardağlar patlamaya başlarsa görün o zaman tantanayı. Dünya’daki aktif volkanların çoğu, üzerindeki buzul tabakasını yeni kaybetmiş yerlerdeymiş, misal Alaska ve İzlanda. 2010 yılında İzlanda’daki Eyjafjallajökull patlamıştı. Bu yıl Temmuz ayında ise Alasak’daki Bogoslof patlayayazmış (biz de yeni duyduk).

Ooo buralar değerlenir! Ne felaket filmleri çıkar şimdi bu konudan, neredesin eyy Ronald Emerich eyy Michael Bay!

Bilimle kalın!

Not 1: Antarktika güneydeki, hani karıştıran varsa diye belirtelim. İngilizce’de Arctic, Kuzey Kutup Bölgesi’ni tanımlıyor. Anti’si Güney işte, ordan şeyedersiniz.
Not 2: Buz sahanlığı, denize doğru çıkıntı yapan buz katmanı. Denize doğru çıkıntı yapan kıta sahanlığı gibi.

Makalenin orijinali şurada: http://www.geos.ed.ac.uk/homes/rbingha2/48_2017_Vries.pdf
Diğer kaynaklar da şurada: https://www.theguardian.com/…/scientists-discover-91-volcan…
http://www.ibtimes.com/scientists-find-91-more-volcanoes-hi…
https://qz.com/…/antarctica-has-the-greatest-concentratio…/…

The following two tabs change content below.

Tılsımlı Kuark

Beğendiği bilimsel haberleri kendi çapında paylaşırken bir gün, “Gel burada paylaş, bir işe yarasın,” dediler. O gün bugündür yazıyor işte. Durduramıyoruz. Mühendis ama gönlü sosyal bilimlerde. Işığı çok sever. Bir de Solvay Konferansı’na katılmak isterdi çünkü bütün favori insanları orada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.