Cassini son yörüngeleri dönerken

Ciğerparemiz Cassini uzay aracı 15 Eylül’de kendini Satürn’e çarptırarak hayatını sonlandırmadan önce dev gezegenin çok yakınlarından geçmeye devam ediyore.
Cassini’nin Grand Finale (Büyük Son) isimli bu son görevi 22 adet yörüngeden oluşuyor. Düne kadar Satürn’ün efsanevi halkalarının arasından iğne deliğinden geçer gibi geçiyordu, toplam 17 adet geçiş. Şimdi ise gezegene çok daha yakından geçiyor. Son 5 yörüngesi kaldı. Sonra bum!
Bu fotoğrafta Satürn’ün atmosferindeki akışkanların birbirleriyle etkileşimleri görülüyor. NASA’nın sayfasında “kozmik fırça darbeleri” olarak yazmışlar dalgalanmaları.
Komşu olan bulutların hız ve yüksekliklerindeki farklardan dolayı bir türbülans oluşuyormuş ve bu da birbirlerine değdikleri yerlerde böyle dalgalı bir görünüm oluşmasına neden oluyormuş. Bilim ne güzel lan?!:)
Fotoğrafta ufukta görünen mavi çizgi ise üst atmosfermiş.
Orijinal fotoğrafın renkli olmadığını, renklerin, ölçülen dalgaboylarına göre bilgisayar ile ayarlandığını da ekleyelim.
The following two tabs change content below.

Tılsımlı Kuark

Beğendiği bilimsel haberleri kendi çapında paylaşırken bir gün, “Gel burada paylaş, bir işe yarasın,” dediler. O gün bugündür yazıyor işte. Durduramıyoruz. Mühendis ama gönlü sosyal bilimlerde. Işığı çok sever. Bir de Solvay Konferansı’na katılmak isterdi çünkü bütün favori insanları orada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.