Şekerim bu yaz sörf yapmaya Titan’a gidelim diyoruz.

Şekerim bu yaz sörf yapmaya Titan’a gidelim diyoruz. Dalgası çok iyiymiş.

Birkaç yüzyıl sonra böyle diyaloglar duyarsanız şaşırmayın dostlar. Yani aslında bugün itibariyle okuyanlar hadi oradan diyebilir. 2100’den sonra burayı okuyan dostlar siz belki şaşırabilirsiniz.

Neyse sadete gelelim. Bizim bir Cassini vardı hatırlarsınız. Kendisi Satürn etrafında takılıyor epeydir. Baya güzel fotoğraflar falan çekiyor. Instagram hesabı yok ama twitter’da epey aktif.

Cassini’nin ilgi alanlarından biri de Güneş Sistemi’nin en esrarengiz bölgelerinden, Dünya haricinde yüzeyinde sıvı bulunan tek mekanı Titan. Cassini Titan’ın göllerinden Ligeia Mare’i iki farklı zamanda fotoğraflıyor. İlginçtir ilk fotoğrafta çıkan gölün üstündeki bazı parıltılar, ikinci fotoğrafta yokolmuş. Bunun sebebi nedir, ne değildir diye tartışırlarken birden bunların dalga olduğu konusunda hem fikir oluyorlar.

Akabinde hemen matematiksel modellemelere girişiyorlar fakat acı bir sonuçla karşılaşıyorlar. Hesaplara göre Titan’da oluşacak dalgaların boyu 1.5 cm çıkıyor! Evet yanlış duymadınız. Yukarıda sörf yapmayı planlayan arkadaşlar da zaten insanlar değildi, hamamböcekleri onlar.

İşin başka bir ayrıntısı da Titan’daki göllerin Metandan oluşması. Sıvı Metan’ın yoğunluğu suyunkinin %65’i kadar. Bu da demek oluyor ki bırak senin, benim yüzmemi, Michael Phelps’i getirseniz biraz zor yüzer.

Kaynak: http://www.universetoday.com/127670/surfing-on-titan-would-be-best-in-summer/

The following two tabs change content below.

Hafız Lakyab

BNGL'nin ilk zamanlarında şakalı komiklikli yazılarını esirgemeyen Hafız son zamanlarda yatış pozisyonuna geçerek yattığı yerden Civilization’dır, Europa Universalis’tir oyunlara sardırmıştır. Eğer bir gün dünyayı ele geçirebilirse uzmanı olmadığı konularda yazılarına devam edecektir. Ayrıca, şarkıları tersten söyleyebildiğini biliyor muydunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.