Scott Kelly yeryüzüne geri döndü

Zaman ne çabuk geçiyor sevgili bilimseverler. Şu paylaşımı yaptığımız gün daha dün gibi aklımızda.

(Fakat acaba zaman o kadar da çabuk geçmiyor olabilir mi? Yazımızın sonuna doğru bundan o kadar da emin olamayabileceksiniz)(Türkçe ne güzel dil lan?)(Parantez de güzel)

Uzay istasyonuna çıkmasının üzerinden 340 gün geçti ve yörüngeden paylaştığı harika resimler ve videolar ile gönüllerimizi kazanan, bir nevi aileden biri gibi gördüğümüz astronot Scott Kelly yuvaya geri döndü. Şimdi kendisini bir laboratuvar faresi yerine koyup üzerinde binbir tane deney yapacaklar, sonuçları raporlayacaklar, analiz edecekler, inceleyecekler, hipotez yaratacaklar, antitez öne sürecekler, sentez yapacaklar, yani işte bildiğiniz canım bilim yapacaklar. Sonuçlarını açıklamaları ise daha sürer.

Fakat gözle görülebilir bir bulgu şimdiden açıklanmış: Adamın boyu uzamış boyu!

Dünyada kalan ikizi Mark Kelly’ye göre 5 cm. daha uzun dönmüş uzaydan bizim Scott. Uzayda vücudu yere doğru çeken bir yerçekimi olmadığı için boyu uzamış. Fakat bu kalıcı birşey değil tabi ki. Bir-iki ay içinde eski boyuna geri dönecek, çünkü dünyada yerçekimi var. (deme?)

Bir başka bulgu da, ikizine göre saniyenin yüzde birinden biraz daha genç kalması. Bunun nedeni de uzay istasyonunun saatte 27.720 km hızla yol alıyor oluşu. Genel görelilik teorisine göre bu hız, Scott Kelly’nin ikizine göre 8,6 milisaniye daha genç kalmış olmasına neden oluyor. Çünkü o hızda zaman daha yavaş akıyor.

Boşuna uzayzaman demiyorlar. Hem uzadık hem gençleştik, olaya bak.

Bakalım önümüzdeki günlerde başka neler açıklayacaklar. Takipte kalın.

 

The following two tabs change content below.

Tılsımlı Kuark

Beğendiği bilimsel haberleri kendi çapında paylaşırken bir gün, “Gel burada paylaş, bir işe yarasın,” dediler. O gün bugündür yazıyor işte. Durduramıyoruz. Mühendis ama gönlü sosyal bilimlerde. Işığı çok sever. Bir de Solvay Konferansı’na katılmak isterdi çünkü bütün favori insanları orada.

One thought on “Scott Kelly yeryüzüne geri döndü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.