UUİ’den manzaralar

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan günaydın!

Daha doğrusu Uluslararası Uzay İstasyonu’nun sırtından günaydın.

İnsanlığın uzayda inşa ettiği en büyük yapı olan İnterneyşınıl Speys Steyşın (International Space Station – ISS), o kadar büyük ki tek seferde uzaya gönderilememiş. Modül modül inşa edilmiş. Kabaca bir futbol sahası kadar bir alan kaplayan istasyonun sadece küçük bir bölümünde astronotlar yaşıyor. Gerisinde ise alıcılar, vericiler, antenler, elektronik ıvır zıvırlar, fotoğraf makineleri falan var. Çerçöp işte.

Bu fotoğraf, şu anda Miami sahillerinde emekliliğinin tadını çıkarıyor olan Atlantis uzay mekiği tarafından çekilmiş (fon müziği Welcome to Miami – Will Smith).

Fotoğrafta arka planda ise güzel Dünya’mız ve uzay harika bir kontrast oluşturuyor.

UUİ’den çekilen “bağzı” fotoğraflara bakıp gününüzü aydınlatmak isterseniz sizi http://www.nasa.gov/…/best-year-in-space-photographs-from-s… adresine alalım. Scott Kelly ağbimizin gözünden nasıl görünüyoruz bir bakıverin.

Kaynak: Astronomy Picture of the Day

The following two tabs change content below.

Tılsımlı Kuark

Beğendiği bilimsel haberleri kendi çapında paylaşırken bir gün, “Gel burada paylaş, bir işe yarasın,” dediler. O gün bugündür yazıyor işte. Durduramıyoruz. Mühendis ama gönlü sosyal bilimlerde. Işığı çok sever. Bir de Solvay Konferansı’na katılmak isterdi çünkü bütün favori insanları orada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.