MR görüntülemede artık ses de var heyoo

Sosyal medyada şu videoya sık rastlamış olabilirsiniz. Rastlamadıysanız da canınız sağolsun. Video Almanca, ama size altyazı yaptık, çeviride hata olduysa affedin, ama olmamıştır bizce.

Almanya’daki Göttingen şehrinde, farklı alanlarda araştırmalar yapan Max Planck Enstitüsü’nde MR görüntüleme cihazlarına yeni bir fonksiyon kazandırmışlar ve artık gerçek-zamanlı olarak vücudun nasıl işlediğini görebilecekmişiz. Buna ses de dahil edilmiş ve de. Videoda da bunu göstermişler. Bir amca Almanca konuşuyor ve sesli ve sessiz harfler ile 1’den 10’a kadar olan rakamları söylüyor. O bunları söylerken dilin, dil tabanının, damağın ve gırtlağın nasıl hareket ettiğini görebiliyoruz.

MR görüntüleme tekniğinde çığır açacak bu buluş fizikçi Jens Frahm tarafından geliştirilmiş ve şu anda Almanya ve başka ülkelerdeki hastanelerde klinik olarak test edilmekteymiş. Jens Frahm bu buluşu ile Avrupa Patent Ofisi tarafından bu seneki Avrupa Mucit Ödülleri’ne aday gösterilmiş.

The following two tabs change content below.

Tılsımlı Kuark

Beğendiği bilimsel haberleri kendi çapında paylaşırken bir gün, “Gel burada paylaş, bir işe yarasın,” dediler. O gün bugündür yazıyor işte. Durduramıyoruz. Mühendis ama gönlü sosyal bilimlerde. Işığı çok sever. Bir de Solvay Konferansı’na katılmak isterdi çünkü bütün favori insanları orada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.