Görünen köy kılavuz istemiyor: İçe dönüklere bilim insanlarından tasdik

Genellikle mutsuz, melankoliye meyilli, yalnızlığı seven bir introvert müsünüz? Üzülmeyin! Yale Üniversitesi doğuştan psikolog olduğunuzu söylüyor.

Bilişsel merak, bilişsel yeti, melankoli ve içedönüklük sosyal psikoloji becerisini gösteriyormuş. Münzeviliğe meyleden okurlarımızı biraz olsun sevindirebilecek bu çalışma Yale Üniversitesi’nde yapılmış ve Anton Gollwitzer ve John Bargh’ın beraber yazdıkları makale [1] Social Psychology dergisinde yayımlanmış.

1.000’den fazla katılımcıyla ilerleyen araştırmada, iki psikolog sosyal koşullarda insanların nasıl düşündüğünü, hissettiğini ve davrandığını sormuşlar. Çalışmanın başlangıcında yapılan ankete üniversitenin web sitesinden ulaşıp kendinizi deneyebilirsiniz. [2] Anket (güzel ama İngiliççe) çeşitli sosyal koşullarda insanların nasıl davrandığını düşündüğünüz ile ilgili kırk sorudan oluşuyor. Anketin sonunda puanınızı ve ortalama yüzdelik skorunuzu öğreniyorsunuz. Bir de kısaca açıklama yapıyorlar, neymiş efendim insanın “sosyal doğasını” çok iyi anlıyormuşum, demek ki melankolikmişim, içe dönükmüşüm. Sensin melankolik!

Öhm… Neyse. Gollwitzer ve Bargh, sosyal psikoloji becerisinin en önemli göstergelerinin karmaşık bir problemi çözmede isteklilik ve bilişsel yetenek olduğu sonucuna varmışlar. Ayrıca özgüveni düşük olanlar gibi yalnız bireylerin sorulara daha doğru cevap vermeye eğilimli oldukları bulgusuna ulaşmışlar. Aynı şekilde, içe dönük insanlar dışa dönük olanlardan daha doğru yanıtlar vermiş. Gollwitzer’a göre bunun nedeni içe dönüklerin melankoli eğilimleri ve başka insanları gözlemeye daha çok zaman ayırmalarıymış. Yani, daha az ön yargılılar ve iç gözlemde iyiler.

Doğuştan psikolog olan bu insanlar gerçek psikologların yerini tutamazlar elbette ama, dertleşmek isterseniz en yakınınızdaki içe dönük insanı kişisel Güzin Ablanız olarak seçebilirsiniz. (Dert dinleye dinleye dertli olduğu noktada taarruza geçerse sorumluluk kabul etmiyoruz.)

Kaynak: https://www.inquisitr.com/4829590/yale-study-sad-lonely-introverts-are-natural-born-social-psychologists/
[1] https://econtent.hogrefe.com/doi/full/10.1027/1864-9335/a000332
[2] https://yalesurvey.qualtrics.com/jfe/form/SV_1XOUyQ4Ux6deFBH

The following two tabs change content below.

Settie

“O öyle yazılmaz, şunu da düzeltsenize,” diye diye kendini resmî redaktörümüz olarak atadı. Boş zamanlarını sitede yazım hatası aramakla geçiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.