COVID-19 Salgınının Genomik Analizi

Merhaba sevgili BNGL okurları,

WHO tarafından 11 Mart 2020’de “pandemik” rütbesine yükseltilen COVID-19 salgını hakkında sürekli yeni haberler okuyoruz, doğru/yanlış bilgiler ediniyoruz. Elbette bu sırada bilim insanları boş durmuyorlar.

Boş durmayan bu insanların ürettiği ve açık kaynaklı bir proje olan Nextstrain‘de yayımlanan şahane verileri buradan da paylaşmak istedik.

Nextstrain, bütün dünyadan bilim insanlarının katkılarıyla toplum sağlığını etkileyen/etkileme potansiyeli olan patojenlerin genom verisinin bir araya toplandığı ve bu patojenlerin genomik analizlerinin yayınlandığı bir açık kaynak platformu. Dünya çapındaki bilim insanlarından yeni veriler geldikçe patojenlerin evrimine ve yerküre üzerinde nasıl dağıldığına dair analizlerini sürekli güncelliyorlar ve açık kaynak ruhuna uygun olarak herkesin erişebileceği biçimde, harika görsellerle destekleyerek yayımlıyorlar.

Orijinali İngilizce olan, Sidney M. Bell, Nicola Müller, Emma Hodcroft, Cassia Wagner, James Hadfield, Misja Ilcisin, Richard Neher, Trevor Bedford tarafından yazılan ve Zeynep Harcanoğlu, Eren Ada, Benura Azeroğlu tarafından Türkçeye çevrilen çalışmanın ilginizi çekeceğini düşünüyoruz.

Kendi deyişleri ile, “Burada, halka açık olarak paylaşılan 723 COVID-19 genomunu analiz ettik. Bu viral genomları karşılaştırarak COVID-19’un dünya üzerinde nasıl hareket ettiğini karakterize edebiliriz.”

COVID-19 salgınının genomik analizi. 20 Mart 2020 tarihli durum raporu.

COVID-19 salgınının genomik analizi. 27 Mart 2020 tarihli durum raporu.

Filogenetik ağaçları nasıl yorumlamalı? Yukarıdaki iki bağlantıda yer alan raporları anlamlandırmak için bu sayfadan yararlanabilirsiniz.

Not: Bu yazının yazarı olarak beni görüyorsunuz ama projenin Türkçe çevirilerini yapan ekipten biri olan ve filogenetik konusunu benden ÇOK DAHA İYİ bilen sevgili Eren Ada ile beraber yazdık her şeyi.

* Yazının başındaki görseli yukarıda paylaştığımız 20 Mart tarihli rapordan aldım. MapBox ve OpenStreetMap kullanılarak oluşturulmuş.

The following two tabs change content below.

Settie

“O öyle yazılmaz, şunu da düzeltsenize,” diye diye kendini resmî redaktörümüz olarak atadı. Boş zamanlarını sitede yazım hatası aramakla geçiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.