Opportunity’ye veda ettik

Nasa, sekiz aydır haber alınamayan Mars keşif aracı Opportunity’nin görevini resmen sonlandırdı. NASA yöneticilerinden Thomas Zurbuchen, açıklamasında Opportunity ve Mars Exploration Rover misyonlarının tamamlandığı söyledi.

Milyonlarca yıl önce Mars yüzeyinde su bulunduğunu kanıtlayan Opportunity’den son olarak 10 Haziran 2018’de haber alınmış ve büyük bir kum fırtınasının ortasında kalan araca 835’ten fazla kurtarma komutu gönderilmesine rağmen hiçbir yanıt alınamayınca misyonun tamamlandığı duyuruldu.

Opportunity ve ikizi Spirit, dünyadan 2003 yazında fırlatılmışlar ve 2004 Ocak ayında Mars’a ayak basmışlardı. Dünya’yla iletişim kurmayı 2010’da bırakan Spirit’in ardından, 90 Mars günü (92 Dünya günü) sürmesi beklenen görev süresini fazlasıyla aşan Opportunity de Mars’ın kum fırtınalarına yenildi ve göreve başlamasından on beş yıl sonra görevini tamamladı. Teşekkürler Opportunity!

Kaynaklar:
Görsel: https://mars.nasa.gov/resources/5863/birds-eye-view-of-opportunity-at-erebus/
https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=7334
https://mars.nasa.gov/mer/mission/rover-status/opportunity/recent
https://www.space.com/mars-rover-opportunity-declared-dead.htm

The following two tabs change content below.

Settie

“O öyle yazılmaz, şunu da düzeltsenize,” diye diye kendini resmî redaktörümüz olarak atadı. Boş zamanlarını sitede yazım hatası aramakla geçiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.