Yeni bir bilim dergisi – Herkese Bilim Teknoloji

Türkiye’de yeni bir bilim-teknoloji dergisi yayına başladı. Marketlerde, gazete bayilerinde şöyle arkalara doğru, iyice derinlere ulaşmayı başarabilirseniz dergiyi bulursunuz. Fakat bu zorlu bir yolculuk, sizi uyarmamız gerek, türlü türlü dergi var atlatmanız gereken, yolunuz engebelerle dolu. Gerçekten sağlam saklamışlar bu yayını. Fakat güzel saklamışlar. Kabul ediyoruz iyi saklamışlar.

Adı “Herkese Bilim Teknoloji”. Kendini net bir şekilde anlatıyor isim. 30 yıl boyunca Cumhuriyet Bilim ve Teknoloji dergisi olarak çıkan yayın, kendini modern zamanlara uydurmuş, yazar kadrosunu çeşitlendirmiş ve sosyal medyanın da güçlü etkisinin farkına varıp hem internette hem de basılı olarak yeni bir isimle birlikte yeniden piyasaya çıkmış. Popüler bilimden en son haberleri, gelişmeleri, düşünceleri bizlere Türkçe olarak aktarıyorlar. Haftalık olarak yayınlanan dergiyi dediğimiz gibi marketlerin derinliklerinde bulabilirsiniz. (baya derinlere bakacaksınız unutmayın)

Bu dergiyi neden tanıtıyoruz? Çünkü biz bilimi goygoy yaparak anlatmayı seviyoruz ama “ciddili” yayınlara da ihtiyaç var. Hem de kaliteli, “bağzı” bilge yazarların olduğu yayınlara. Yani 91 yaşındaki bir Doğan Kuban’ın fikirlerini merak etmez miydiniz? Adam o yaşa gelmiş, hala yazıyor. Ne yazıyor olabilir? Nasıl yazıyor olabilir?! Orhan Bursalı, Cem Say, Can Gürses gibi isimler de dergiye katkıda bulunanlardan bazıları. Yaşasın popüler bilim. Şuradan gidiyorsunuz  http://www.herkesebilimteknoloji.com/

Sonuçta bizim rakibimiz olacak bir platform değil tabi ki yani, istediği kadar hem dijital hem basılı olsun bize denk değil, çünkü neden? Çünkü bizi çok seviyorsunuz, bağımlılık yaptık, isteseniz de bizi bırakamazsınız. Paylaşımların arasına sübliminal mesajlar sakladık. Siz fark etmeden bilinçaltınızı kodluyoruz. “Bilim Ne Güzel Lan’ı etrafındakilerle paylaş” bu mesajlardan biri mesela. Yani avucumuzun içine aldık sizi.

Fakat sözkonusu bilim ise tekeşlilik pek tercih edilmez. Yani başka kaynaklara da bakmak lazım. Arı gibi olmak lazım. Farklı çiçeklerden bal toplamak lazım. Bu dergi de popüler bilim alanında en iyi Türkçe kaynaklardan biri. Tavsiye ederiz.

 

The following two tabs change content below.

Tılsımlı Kuark

Beğendiği bilimsel haberleri kendi çapında paylaşırken bir gün, “Gel burada paylaş, bir işe yarasın,” dediler. O gün bugündür yazıyor işte. Durduramıyoruz. Mühendis ama gönlü sosyal bilimlerde. Işığı çok sever. Bir de Solvay Konferansı’na katılmak isterdi çünkü bütün favori insanları orada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.