Harriet’ın sinirleri

Bu Harriet. Harriet Cole.

Çizgiler de sizin sinirleriniz.

Harriet bir temizlikçi.

O zamanki ismi Hahnemann Medical College (Tıp Fakültesi) olan Drexel’s College of Medicine’de laboratuvarları temizleyen, çöpleri boşaltan bir emekçi.

35 yaşında tüberkülozdan ölmeden önce vücudunu okula bağışlamış ve anatomi profesörü Dr. Rufus B. Weaver’ın kendisini öldükten sonra incelemesini istemiş.

Dr. Rufus da bunu yerine getirmiş ve o zamana kadar (yıl 1887) kimsenin yapmadığı bir şeyi, sinir sistemini parça parça kesip ondan sonra yeniden birleştirerek vücuttan ayırmayı başarmış.

Sonrasında bu muhteşem örnek uzun yıllar boyunca derslerde kullanılmış, birçok kitapta, muayenehanede, sınıfta, laboratuvarda arz-ı endam etmiş. Artık derslerde kullanılmıyor olsa da hala bu fotoğraf için talepte bulunanlar oluyormuş.

Harriet şu anda okuldaki kitapçının önünde, camdan bir muhafaza içinde tıp öğrencilerini karşılıyor.

Kaynağımız: http://drexel.edu/now/archive/2012/July/Harriet/

 

The following two tabs change content below.

Tılsımlı Kuark

Beğendiği bilimsel haberleri kendi çapında paylaşırken bir gün, “Gel burada paylaş, bir işe yarasın,” dediler. O gün bugündür yazıyor işte. Durduramıyoruz. Mühendis ama gönlü sosyal bilimlerde. Işığı çok sever. Bir de Solvay Konferansı’na katılmak isterdi çünkü bütün favori insanları orada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.