Teknoloji yapamıyorsa doğa yapar

Doğa ulan!

Aslında hikaye bildiğin dram. “Biz dronları icat ettik ama efendi gibi etkisiz hale getirmeyi beceremiyoruz, düşüyorlar parçalanıyorlar salaklar, acaba kuşları mı kullansak ehi ehi” demişler resmen. E dronu yaptın, güvenliğini niye yapmadın? (Kaputu açmışlar, bir de aküyü çalmışlar. E kaputu açtınız bari aküyü çalmayın.. Aküyü çalmamış olsalar hani.. agdsgahhjakliş)

Efendim bu dronların hasarsız olarak yere indirilememesi sorunsalı büyük sıkıntı. Hollandalı bir şirket de çözüm olarak kartalları kullanmayı düşünmüş. Sloganları da “yüksek teknolojili probleme düşük teknolojili çözüm”. (baya ağır olmuş lan, tokat gibi çarpmıyor mu insanın suratına?)

Problem şöyle: dronların bulunmamaları gereken yerlerde bulunmaları durumunda, ortamdan uzaklaştırılmaları gerekiyor. Zaten stadyumlarda veya kalabalık turist bölgelerinde veya nükleer tesislerin etrafında uçmaları yasak, fakat yasak ne ayol, kimse dinlemiyor tabi. Hatta geçenlerde, geçenlerde dediğimiz Aralık ayında, bir hapishaneye uyuşturucu, cep telefonu, şarj aleti ve bilimum USB kartları sokarken yakalanmış bir tanesi.

Yüksek teknolojili oldukları için pahalı bu cihazlar hocam. E pahalı oldukları için de silahla vurarak veya jammer kullanarak dronun sinyallerini cızlatmak suretiyle düşürmek kimsenin işine gelmiyor. Düşüp işe yaramaz hale geliyorlar, aha çöpe gitti işte o kadar para, emek? Fakat kartallar öyle mi? Kartallar, avlarına nasıl davranıyorlarsa, drona da öyle davranıyorlar. Aleti kaptıkları gibi güvenli bir bölgeye konduruveriyorlar (ki sonra afiyetle yesin). Böylece herhangi bir zarar oluşmadan etkisiz hale getirmiş oluyorlar dronu (ödül olarak da dronu değil lezzetli bir yemeği yiyor kartal). Hollanda emniyet güçleri bu yöntemi kullanmayı ciddi ciddi düşünüyormuş. Tabi sahada yapılacak testlerin sonuçlarına göre karar verecekler.

Yalnız bu yöntemde bu sefer kartallara zarar gelme olasılığı var. Bunun için de kartallar için koruyucu giysiler, hatta zırhlar tasarlamayı düşünüyorlar.

Teknolojinin yetmediği yerde doğaya döndük işte. İnsanlar bir gün yeryüzünden silinecek ama doğa ayakta kalmaya devam edecek. O yüzden akıllı olun lan! (tamam sakinim)

Not: Bunlar kötü dron. İstenmeyen dron. Yaramaz dron.

Kaynaklarımız:
www.sciencealert.com/a-dutch-company-is-training-eagles-to-…
www.guardfromabove.com

The following two tabs change content below.

Tılsımlı Kuark

Beğendiği bilimsel haberleri kendi çapında paylaşırken bir gün, “Gel burada paylaş, bir işe yarasın,” dediler. O gün bugündür yazıyor işte. Durduramıyoruz. Mühendis ama gönlü sosyal bilimlerde. Işığı çok sever. Bir de Solvay Konferansı’na katılmak isterdi çünkü bütün favori insanları orada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.