Dragon bebesi Olm

1 günlük Olm yumurtası (Kaynak: Postojnska jama Cave Grotte Höhle)

Şu sıralar birçok biyolog çılgınca bir doğumu bekliyor. Slovenya’da bir mağarada yaşayan, gözleri derilerinin içinde olan, 100 yıl yaşayan ve on yılda bir veya iki kere doğum yapan yılanvari mağara semenderinin yavrularından biri yumurtasından çıktı. Adı İngilizce “olm”. Valla lan olm. Olm diyorum bak. (bunu sonsuza kadar sürdürebilirim)

Ve hayır her ne kadar bu yaratık Kung Fu Panda 3’te Po’nun içinden çıkan (veya içine girdiği?) gerçek Ejderha Savaşçısı’nın gözsüz haline inanılmaz benzese de malesef kendisi fantastik değil, bildiğin omurgalı bir hayvan. Mağarada falan yaşıyor işte.

(Kaynak: Postojnska jama Cave Grotte Höhle)

Biyologların çıldırmasının sebebi, normal şartlarda yaklaşık 500 yumurtadan sadece birkaçının kabuğunu kırıp dışarı çıkabilmesi ve hayatta kalabilmesi. 2013 yılında gerçekleşen ve ilk defa kayıt altına alınan doğumda doğan yumurtaların hepsi ölmüş mesela. Bir kısmı doğal yollardan ölmüş. Kalanını ise akvaryumdaki diğer canlılar yemiş. Bu yıl ise Mart ayında sayıları 50-60 olan yumurtalardan şu anda sadece 22 tane kalmış. Bu sefer yumurtalar korumaya alınmış. Ayrı bir tanktalar ve sürekli olarak kızılötesi gece kameraları ile izleniyorlar. Bir sonraki yavrunun ne zaman çıkacağı henüz bilinmiyor, fakat yakında olması umuluyor.

 

Yetişkin dişi Olm (Kaynak: Postojnska jama Cave Grotte Höhle)

“İnsan balığı” olarak da adlandırılan bu canlının yavruları eğer hayatta kalır da büyürlerse, 15 yıl içinde olgunluğa ulaşıyorlar ve tipleri bebek ejderhalara benziyor. Fakat maalesef ejderhaya dönüşmüyorlar. Biz de isterdik dönüşmelerini, fena mı olurdu bir tane Rhaegal veya Drogon gibi yaratık dolaşsa etrafta?

Aslında bunun mümkün olabileceğini düşünen bir ağbimiz, Vajkard Valvasor, 1689’da ilk olarak The Glory of the Duchy of Carniola isimli kitabında bunlardan bahsetmiş. O yıllarda neyin kafası yaşanıyorsa artık, bu yaratıkların bebek ejderhalar olduğunu, açık denizlere ulaşıp orada olgunlaşacaklarını ve daha sonra da dünyanın kabuğunun altında yaşamlarına devam edeceklerinden bahsetmiş. Haklı olsaydı buralar çok karışırdı.

Sonraları bu canlıları inceleyen doğabilimciler maalesef onların sadece amfibik yaratıklar olduklarını buluyorlar. Büyük hayal kırıklığı. On yıl yemek yemeden durabilen bu canlıların derileri de o kadar ince ve transparan ki iç organları görülebiliyor. Ejderha dediğin zırh gibi sağlam deriye sahip olur sonuçta. Ejderha olamayacakları bariz yani bizce de.

Charles Darwin Türlerin Kökeni’nde, olmların gelişmemiş gözlerini doğal seleksiyonun işleyişine örnek olarak vermiş. (Foto kaynağı: Postojnska jama Cave Grotte Höhle)

Slovenya’daki Postojna Mağarası’nda bu ender doğum olayını görmek isteyen ziyaretçiler için ekranlar kurulmuş, kamera görüntüleri yayınlanıyor. Bilim insanları on yılda bir gelen bu fırsatı iyi değerlendirmeyi başarabilirlerse doğanın harika gizemlerinden birini daha çözmeyi başaracaklar. Bilim ne güzel lan..

Ziyaretçiler yumurtaları izlerken (Kaynak: Postojnska jama Cave Grotte Höhle)

Kaynaklarımız: http://www.postojnska-jama.eu/en/home/
http://www.sciencealert.com/slovenia-s-ultra-rare-dragon-eg…
http://www.dailymail.co.uk/…/First-Slovenian-dragon-hatches…

Yavruların saydam yumurtalar içindeki büyüleyici dansı için sizi videoya alalım:

The following two tabs change content below.

Tılsımlı Kuark

Beğendiği bilimsel haberleri kendi çapında paylaşırken bir gün, “Gel burada paylaş, bir işe yarasın,” dediler. O gün bugündür yazıyor işte. Durduramıyoruz. Mühendis ama gönlü sosyal bilimlerde. Işığı çok sever. Bir de Solvay Konferansı’na katılmak isterdi çünkü bütün favori insanları orada.

One thought on “Dragon bebesi Olm

  • 23 Şubat 2017 at 23:31
    Permalink

    Hayır ama neden bu ön yargı? Bakınız Vıcjjjık Valvasor abi denize ulaşıp olgunlaşırlar demiş, bu cancazlar mağarada tıkılıp kalmış abisi / ablası asıl bilim bunlardan birini kaçırıp denize atmak ve her bilim adamı gibi mantıklı davranıp kendi ömrünün yetmeyebileceğini de hesaba katarak oğlun,eşine dostuna “denize bi yaratık attım gözlemleyin, sanırım ejdarha olacak” diye tembihlemek.

    100 yıllık ömürleri var denmiş neden yüzyıl acaba bunu da düşünmüşler mi bu bilim adamları? Denizde yaşamadığı için olabilirmi acaba? Bu arada ne solunumu yapıyormuş bu hayvan şimdi denize atmadan önce onu da bi öğrenmek gerek gerçi slovenya deniyor, bilmem yolum düşer mi ama…

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.