Before the Flood – Çok geç olmadan, hemen, şimdi!

Oscar ödülünü alması için neredeyse tüm dünyanın seferber olduğu, namına bilgisayar oyunlarının bile yapıldığı Leonardo DiCaprio’nun ayıyla dövüşme sahneleri anlaşılan fazlasıyla etkili olmuş ki “bu adam iklim değişikliğini de döver” demişler ve kendisiyle “Before the Flood” (Tufandan Önce) adında bir belgesel çekmişler. Belgeselin yönetmeni Oscar ödüllü Fisher Stevens, yürütücü yapımcısı yine Oscar ödüllü Martin Scorsese, yani ekip sağlam.

Belgeselde DiCaprio ve Stevens 3 yıl boyunca dünya etrafında dolaşıp farklı kişilerle iklim değişikliği hakkında konuşuyorlar ve olası küresel felaketin engellenebilmesi için çözüm yolları arıyorlar. (Spoiler: Elon Musk Reyiz de var) Ayrıca, kötüleşen iklim koşullarını, dünyamıza verilen geri döndürülemez zararları görsel kanıtlarla gözümüze gözümüze sokuyorlar. Belgeselin yayın haklarını satın alan National Geographic dün itibariyle belgeseli internette yayınlamış bulunuyor.

Eğer #BeforetheFlood etiketini Facebook, Twitter ve Instagram’da 7 kişiyle paylaşırsanız tüm dilekleriniz gerçek olacakmış. Paylaşmazsanız biliyorsunuz işte lanetleniyoruz falan, sonrası da tufan zaten. (Zamanlama manidar!)

Neyse, doğrusu şöyle ki, 24 Ekim-18 Kasım tarihleri arasında bu etiket her paylaşıldığında hem National Geographic hem de 21th Century Fox film şirketi, Pristine Seas ve Wildlife Preservation Society’ye (Doğal Yaşamı Koruma Derneği) 1’er dolar bağış yapacakmış.

171 ülkede ve 45 dilde yayınlanacak belgeselin biz fragmanını paylaşalım, siz aslını akşam YouTube, Hulu, iTunes, Facebook, Twitter, Amazon ve Google Play, paşa gönlünüz nerden isterse artık ordan seyredersiniz. (evet bedava)(şimdilik)

The following two tabs change content below.

Tılsımlı Kuark

Beğendiği bilimsel haberleri kendi çapında paylaşırken bir gün, “Gel burada paylaş, bir işe yarasın,” dediler. O gün bugündür yazıyor işte. Durduramıyoruz. Mühendis ama gönlü sosyal bilimlerde. Işığı çok sever. Bir de Solvay Konferansı’na katılmak isterdi çünkü bütün favori insanları orada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.