Zıt Kutuplar Farklı Küresel Isınırlar

Küresel ısınma o kadar da küresel değil mi ne?

Bilim adamları (bu sefer İsviçreli değil…) yaptıkları araştırmalarda Kuzey Kutbu’ndaki buzul sınırının küresel ısınnma sonucu uydu kayıtlarının başladığı tarihten bu yana en düşük seviyeyesine geldiğini belirtirken, durumun Antarktika diye de tabir edilen Güney Kutbu’nda tam tersi olduğunu söylüyorlar. Antarktika’daki buzullaşma ise uydu kayıtlarının başladığı tarihten bu yana en yüksek seviyesine ulaşmış!

Aynı bilim adamları Kuzey Kutbu’ndaki buzulları hizla eriten bu ısınmanın ortalama küresel ısınnma miktarının 2-3 katı olduğunu beilrtirken, Güney Kutbu’ndaki bu fazla buzullaşmanın sebebini tam olarak açıklayamıyorlar. Fakat yine de Kuzey’deki buzul kaybının Güney’deki buzullaşmadan daha fazla olduğunu ve küresel ısınmanın etkilerinin tam olarak hissedildiğini belirtiyorlar.

Zıt kutuplardaki buzulların değişimlerini aşağıdaki linki tıklayarak NASA – National Aeronautics and Space Administration tarafından hazırlanan videoda görebilirsiniz.

https://www.facebook.com/video.php?v=10152722684386772

(Bu ara sayfa iyi NASA yaptı. Maden bulduk orda.)

The following two tabs change content below.

Can

BNGL ilk kez Facebook sayfası olarak kurulurken, “Olm akademisyensin, bilim milim anlarsın bu işlerden. Gel bak böyle bir şey yapmak istiyoruz,” diye kandırıldı, kurucu üyeler arasında yer aldı. Bizimle iletişime geçtiğinizde ciddi cevaplar alırsanız Can’a denk gelmişsinizdir büyük ihtimalle.

Yazar: Can (tümünü gör)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.