Süper Gücünüze Talip Var

Diyelim ki bir süper gücünüz var. (Hayır! Beatbox bir süper güç değil. Metal objelerin vücudunuzda asılı kalabilmeleri veya çay bardağı yiyebilmeniz de…)  Peki, Almanya’da yaşayan birtakım bilim insanları biliyoruz ve bu insanlar sizin süper güçlerinizi laboratuvar ortamında kontrollü deneylere tabi tutuyor, süper güçlerinizi kanıtlamanız durumunda da tam on bin avro ödül veriyorlar desek?

Alman fizik, biyoloji ve psikoloji dallarında uzman bilim insanlarından oluşan Bilimötesi Ögelerin Bilimsel İncelenmesi Topluluğu (Gesellschaft zur wissenschaftlichen Untersuchung von Parawissenschaften, GWUP HYDRA), telepati, telekinezi, çubukla yer altı suyu arama gibi şeyler yaptığını iddia edenlerin şarlatan olarak görülmemesi, tersine laboratuvar ortamında incelenip yeteneklerini kanıtlamaları için bir şans verilmesi gerektiğini düşünüyor. Her yıl, adaylar süper güçlerini ispatlamak ve para ödülünü kazanmak üzere Würzburg Üniversitesi’ne çağırılıyorlar. Bugüne kadar incelenen altmışa yakın adayın hiçbiri henüz süper gücünü kanıtlayamamış. Yol, yemek ve kalacak yer masraflarını karşılamışlardır ama herhalde. Sanırım yani.

Projenin Würzburg Universitesi’ndeki koordinatörü Rainer Wolf, amaçlarının insanları küçük düşürmek olmadığını, ancak bu tür doğaüstü güçlere sahip olma iddialarının saçmalığını göstermek olduğunu söylüyor. Wolf’a göre adayların iddiaları saçma olsa da bu insanlar başkalarını kandırmaya çalışmıyorlar. GWUP HYDRA uzmanlarına göre, deneye katılan pek çok kişi bilimin henüz açıklayamayacağı birer yetenekleri olduğuna samimi olarak inanıyorlar. Bunun nedeni, uzun yıllar boyunca oluşturdukları bir inanç sistemi içinde yaşamaları ve bunu kolay kolay reddedemeyecek bir noktaya gelmiş olmaları. Bilinçaltında süreç boyunca yaşanan tüm başarısızlıklar görmezden gelinip sadece bu olağanüstü yeteneğin ulaştırdığı mükemmel sonuçlar hatırlanıyor. Fakat iş bilimsel deneylere gelince sonuç hep başarısızlık oluyor.

GWUP HYDRA uzmanları deneylerin adil ve şans faktörünü en aza indirecek şekilde gerçekleşebilmesi için büyük uğraşlar veriyorlar. Tüm bu başarısız adayların bir ortak noktası daha var ki, o da mutlaka başarısızlığa bir bahane bulup süper güçlerinde ısrarcı olmaları. Zaten hep yıldızların dizilişi yanlış olur, birileri düğmeye basar, gizli güçler bunun kanıtlanmasına izin vermez, deney düzeneği bir tık uzakta kurulmuştur, yoksa ohoo… Deneyle ilgili haber videosunda da göreceğiniz gibi, laboratuvarda on kova arasından on üç denemede bir kez bile su dolu kovayı bulamayan su arayıcısı dahi doğaüstü gücünden şüphe etmiyor; deneyde neyin ters gittiğine anlam veremese de süper gücü kesinlikle hayalinin bir ürünü değil!

Peki sizin gerçekten bir süper gücünüz var mı? GWUP HYDRA web sitesine girip deneye dahil olmak ve on bin avro para ödülünü kazanmak (ve belki de fişlenmek) için başvurabilirsiniz. Bu devirde kim kime niye o kadar para versin ki? Di mi ama? Ben bu işin arkasında başka iş ararım arkadaş! Yine de sizin bedeniniz, sizin kararınız. Süper gücünüzü kanıtlayıp on bin avro mu almak isterdiniz, yoksa gizli tutup “belki ileride Dünya’nın çivisi çıkınca lazım olur hoca” demeyi mi?

Haber kaynağı: https://www.odditycentral.com/news/these-german-scientists-will-pay-you-10000-euros-if-you-can-prove-that-you-have-superpowers.html

Editörün notu: Hail HYDRA!

The following two tabs change content below.

Can

BNGL ilk kez Facebook sayfası olarak kurulurken, “Olm akademisyensin, bilim milim anlarsın bu işlerden. Gel bak böyle bir şey yapmak istiyoruz,” diye kandırıldı, kurucu üyeler arasında yer aldı. Bizimle iletişime geçtiğinizde ciddi cevaplar alırsanız Can’a denk gelmişsinizdir büyük ihtimalle.

Yazar: Can (tümünü gör)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.