Bunlar X’e de inanmıyor!!!

“Bunlar gemilerin karadan yürütüldüğüne de inanmıyor, kendi toplumlarını küçük görüyorlar. İslam ve Orta Asya Türk âlimlerinin katkıları olmasa modern bilim olmazdı.” gibi argümanlarla Amerika’yı kimin keşfettiğini tartışırken çok büyük bir hataya düşülüyor: bu âlimlerin yok sayıldığı, değerli işler yapmadığını düşündüğümüz düşünülüyor.

Oysa astronomi, matematik gibi dallarda Orta Doğu’nun katkı ve keşifleri yadsınamayacak düzeyde.

En bariz örnek: Türkçe’de “cebir”, İngilizce’de “algebra” denen matematik dalı, Arapça’da ayrık parçaların birleştirilmesi anlamına gelen “el-cebr” sözünden türemiştir.

Yalnız, bir akademik araştırmacı tarafından ortaya atılan iddia her zaman doğru olmak zorunda değildir. Araştırmacı da zaten bu iddianın doğruluğunu araştırmakla sorumludur. Amerika Kıtası’nı Kristof Kolomb’dan önce birilerinin keşfedip keşfetmediği konusu gibi…

Dolayısıyla, “Bilim adamları söylüyor böyle olduğunu, siz daha dalga geçip sorguluyorsunuz.” demek de yanlış bir yaklaşımdır.

Bilim sorgulamaktır.

Paylaştığımız görsel, Divânu Lügati’t-Türk’ten alınma, Kaşgarlı Mahmud tarafından 11. yüzyılda hazırlanmış olan haritanın Türkçeleştirilmiş halidir.

Saygılar olsun.

The following two tabs change content below.

Can

BNGL ilk kez Facebook sayfası olarak kurulurken, “Olm akademisyensin, bilim milim anlarsın bu işlerden. Gel bak böyle bir şey yapmak istiyoruz,” diye kandırıldı, kurucu üyeler arasında yer aldı. Bizimle iletişime geçtiğinizde ciddi cevaplar alırsanız Can’a denk gelmişsinizdir büyük ihtimalle.

Yazar: Can (tümünü gör)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.