Yerçekimi dalgalarını varlığı kanıtlandı!

SON DAKİKA! (şaka değil lan, valla önemli haber, ortalık yıkılıyo)

Şu anda tüm bilim dünyasını sallayan bir haberle karşınızdayız! Bütün haber ajansları bu haberi geçiyor!

Az önce yapılan bir basın toplantısı ile “kütleçekimsel dalgalar”ın bulunduğu açıklandı. Meğer biz LIGO ile ilgili yazımızı burada paylaşırken (kalbimiz çok temizmiş), adamlar çoktan verileri almış da inceliyorlarmış. Eylül ayında elde ettikleri verileri aylarca inceledikten sonra emin olmuşlar.
Kütleçekimsel dalgalar gerçek!

Detayları daha sonra paylaşacağız ama şimdilik şöyle anlatalım:
Efendim 1,3 milyar yıl önce, develer tellal iken pireler berber iken, ben annemin beşiğini tıngır mıngır sallar iken, evrende iki kara delik kafa kafaya gelip çarpışmış. Bu çarpışmanın sonucundaki enerji öyle büyükmüş ki kütleçekimsel dalgalar yaratmış. Enerji öyle böyle büyük değilmiş, dalgalar bize kadar ulaşmış. Ama ulaşana kadar etkileri azalmış da azalmış. Fakat azimli biliminsanları o küçücük, miniminnacık etkiyi LIGO ile tespit etmeyi başarmışlar. Onlar ermiş muradına, biz çıkalım Einstein’a.

Einstein’ın görelilik teorisinin kanıtlanmamış son noktası da böylece kanıtlanmış. Çok yaşa Einstein!

 

The following two tabs change content below.

Tılsımlı Kuark

Beğendiği bilimsel haberleri kendi çapında paylaşırken bir gün, “Gel burada paylaş, bir işe yarasın,” dediler. O gün bugündür yazıyor işte. Durduramıyoruz. Mühendis ama gönlü sosyal bilimlerde. Işığı çok sever. Bir de Solvay Konferansı’na katılmak isterdi çünkü bütün favori insanları orada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.