Yapay zeka hazırladı demezsin

IBM şirketinin bir yapay zeka programı var. Adı Watson. Amerikan televizyon programı Jeopardy’den esinlenerek yaratılmış bu arkadaş, fakat bu başka yazının konusu.

20th Century Fox film şirketi, Watson’a yaklaşıp, “Pısst baksana, Morgan nedir?” diye sormuş. Morgan, Ridley Scott’ın oğlu Luke Scott’ın ilk uzun metrajlı filminin ismi. Watson’ın cevabı ise aşağıdaki fragmanda.

Eğer fragmanı izlerken ya da izledikten sonra içinizde bir ürperti hissettiyseniz, Skynet’in adımlarını duymaya başladık demektir. Çünkü bu, bir yapay zekaya 100 kadar korku ve gerilim filmi izlettirirseniz sonuç olarak size çok etkili bir fragman hazırlayabiliyor ve sizi etkileyebiliyor demek. Watson’ın yaptığı da aynen buymuş: analiz ettiği onlarca filmdeki müzik parçalarına, belli sahnelerdeki duygulara -insanların yüz ifadeleri, renk değişimleri, gösterilen nesneler – ve film fragmanlarındaki geleneksel sıra ve kompozisyonlara bakmış. Sonrasında ise fragman için Morgan filminden 10 sahne seçmiş.

Bir “insan”ın denetimi altında da fragman kurgulanmış, çünkü henüz yapay zekalar bunu yapamıyorlar. (Ama Skynet gelince her şey değişecek, dört gözle bekliyoruz). IBM’in söylediğine göre fragman hazırlama işine harcanan 10-30 günlük emek bu yapay zeka ile 24 saate indirilmiş.

Watson daha önce de Game of Thrones’u analiz etmiş ve kadınların en güçlü karakterler olduğunu tespit etmiş. Sanırım bu, onun analiz yeteneğini göstermeye yeter. Çünkü bir insan olarak ben de öyle düşünüyorum. O halde varım. Demek ki Watson da var?

Bu yapay zeka işi çok karışık. Ünlü bir Türk düşünürünün söylediği gibi “Çok da şeyetmemek lazım” belki de. Fakat fragman çok iyi olmuş! Özellikle o sinir bozucu müzik!

 

The following two tabs change content below.

Tılsımlı Kuark

Beğendiği bilimsel haberleri kendi çapında paylaşırken bir gün, “Gel burada paylaş, bir işe yarasın,” dediler. O gün bugündür yazıyor işte. Durduramıyoruz. Mühendis ama gönlü sosyal bilimlerde. Işığı çok sever. Bir de Solvay Konferansı’na katılmak isterdi çünkü bütün favori insanları orada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.