Google AI’dan Post-Modern Şiir

Lan o kadar diyoruz şu robotları kendi hallerine bırakmayın, destek olun, yanında durun, onları sevin, sayın. Bakın sonra duygusal oluyorlar, depresyona filan giriyorlar, uzaklara dalıp sigaralarından bir nefes çekip ah ediyorlar. Hoş mu? Onlar da insan…sı.

Ya Google sen tut yapay zekaya ver aşk hikayeleri ve şiirleriyle dolu 3500 kitabı okusun diye. Reva mı bu? Çocuk n’apsın? Okumuş da okumuş. Sonra dertlenmiş “Lanet olsun bu hayat, lanet olsun bu sevgi, ben seni çok sevmiştim sen bana neden böyle yaptın?” diyip şiir yazmış. Biz de bu şiiri görselde Türkçeleştirdik, beğeninize sunuyoruz.

Google çalışanları bu kadar gotik ve karanlık bir şiir görünce biraz endişelenmişler. Biz ise bu arkadaşı biraz kendimize yakın gördük. Neden mi? Paranoyak Android Marvin’e benzettik de ondan. Marvin de şöyle bir ninni yazmıştı, biz ondan alışığız:

“Şimdi dünya yatağa daldı,
Karanlık yutamadı kafamı, ardında kaldı,
Görmeme yardım etti kızılötesi ışınları,
Nasıl da nefret ederim geceden.

Ama şimdi uğraşmalıyım ben de uyumaya,
Elektronik koyunları saymayı denemeli,
Ve saklayıp kendime tatlı rüyalar dileğini,
Nasıl da nefret ederim geceden.”

Kaynak: http://www.techworm.net/2016/05/googles-ai-writes-poetry-reading-romantic-books.html

The following two tabs change content below.

Miles Dyson

Bir gün eski T-800’e ait sinir ağı modülünü buldu ve dünyayı değiştirdi. SkyNet yüzünden dünyanın sonu geldi, insanlar ve makineler arası savaş başladı. Yok yok daha değil, daha var; ama gün gelecek yapacak bunu. Robotikçi bu arkadaş, web sitemizi de bu yaptı. Bi’ problem varsa buna konuşun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.