Greenpeace’ten Nobellilerin bildirisine cevap

Greenpeace, Nobellilerin bildirisine cevap vermiş:

“Altın pirinci iddia edildiği gibi engellemiyoruz. Altın pirinç hazır değildir ve A vitamini takviyesi konusunda başarısız bir çözümdür. Sağlığa yararlı değildir.”

Yani, Nobellilerin açıklamasına ekledikleri altın pirincin zararlı olduğu konusunda ısrarcılar.

Küçük bir araştırma ile, 1999’da düşünülen GDO’lu olan altın pirincin [1] 2002’de artık hazır olduğu bilgisine ulaşıyoruz. Testlerde de her hangi bir sağlık riski göstermemiş [2]. Üstüne üstlük, ilk büyük çapta GDO’lu besin olacağından, tüm telif hakları kar amacı gütmeyen bir şirkete devredilmiş. Özellikle yeterli beslenemeyen bölgelere (Hindistan başta) yardım amaçlı gönderileceğinden A vitamini konusunda zengin olmasına çalışılmış. Zor şartlarda büyümesi için, az beslenen yerlerde özellikle besleyici olması için tasarlanmış bir pirinçten bahsediyoruz. A vitamini takviyesi konusunda da bekleneni verdiği görülmüş (Yapılan çalışmalardan sadece iki örnek: [3, 4]).

Greenpeace Çin, [3]’deki araştırma sırasında “çocuklara haberleri olmadan potansiyel tehlikeli bir madde verildiği” için (altın pirinç) bu araştırmayı skandal olarak nitelemiş [5]. İnternetten kampanya başlatmış. Çin hükümeti bu kampanyadan korkmuş ve altın pirinç programını iptal etmiş. Bu arada, çalışmadan dört yıl sonra da, [3]’teki çocuklarda her hangi bir sağlık problemi görülmemiş. Ayrıca Greenpeace, Filipinler’de de altın pirinç tarlalarına saldırmış. (engellemiyoruz?)

Kevin Folta denilen bir insan, yıllardır insanlara GDO’yu anlatan bir bilim insanı. Bu sebeple, çok fazla tepki topladı. Email’leri hacklendi, tehditler aldı. Fakültesinden kovulması için kampanya başlatıldı. Geçtiğimiz aylarda Vanı Hari isimli bir blogcu, aktivist, kendisinin isminin geçtiği emailleri kendisine göndermesini resmi yolla istedi [7]. GDO üzerine çalışan diğer bilim insanlarına da benzer saldırılar, bully’ler ayyuka çıkmış durumda. “Aktivistler”, 40’tan fazla bilim insanının kayıtlarını mercek altına almışlar [6].

Yemişim GDO’yu şimdi boşverin, ben size bir olay anlatmak istiyorum:

Hindistan-Mumbai’de, bir Katolik Kilisesi’nde (Church of Our Lady of Velankanni, artık Sanskritçesi nedir bilmiyorum) Hz. İsa heykeli vardır. Bu heykelin özelliği, üzerinden su damlamasıdır. İnsanlar bunun bir mucize olduğuna emindir. Kısa süre içinde Kilise, bu mucizeyi görmek isteyen insanların akınına uğrar. Heykelden damlayan su kutsaldır, kimisi bu suyu yanına alır, kimisi bunu içer.

Sanal Edamaruku adında bir abimiz, bu işte bir gariplik olduğunu düşünür. Heykel durduk yere su damlatamazdır. Ufak bir araştırma ile, heykelin aslında su damlatmadığını, heykelin bağlı olduğu duvarın arkasından geçen tuvalet borusunun patladığını, bu borunun su sızdırdığını, durumu çözmek için daha fazla hacı yerine bir tesisatçı gerektiğini görür.

İnsanlara söyler: “Bakın, bu su kutsal falan değil, bildiğin tuvalet suyu. Yapmayın etmeyin”.

Normalde olması gereken, bunu duyan insanların gülmesi, suyun kutsal olmadığını anlaması ve bu suyu içenlerin bir daha içmemesi, borunun tamir edilmesi ve insanların bunu komik bir anı olarak hatırlamasıdır.

Gerçekte ise şu oldu: Sanal Edamaruku bunu dediği an dayak yedi. Üç yıl hapis ile yargılandı ve ölüm tehditleri yüzünden Finlandiya’ya taşınmak zorunda kaldı. Şu anda hapis cezasının mahkemede düşmesi için Finlandiya’dan uğraşıyor.

Ahahahahahahah 😀 … ahahahah… ahah… aha 🙂 … aha … :/ … Hmm 🙁

Yazar: Bilgecan Dede.

Greenpeace aciklamasi:

http://www.greenpeace.org/international/en/press/releases/2016/Nobel-laureates-sign-letter-on-Greenpeace-Golden-rice-position—reactive-statement/

[1] The Green Revolution Strikes Gold, Mary Lou Guerinot, Science (2000)

http://science.sciencemag.org/content/287/5451/241

[2] Bioinformatic analysis of proteins in Golden Rice 2 to assess potential allergenic cross-reactivity. Preliminary Report. University of Nebraska. Food Allergy Research and Resource Program. (2006) Goodman RE, J. Wise.

http://www.allergenonline.org/Golden%20Rice%202%20Bioinformatics%20FARRP%202006.pdf

[3] β-Carotene in Golden Rice is as good as β-carotene in oil at providing vitamin A to children Guangwen Tang, Yuming Hu, Shi-an Yin, Yin Wang, Gerard E Dallal, Michael A Grusak, and Robert M Russell (2012) American Society for Nutrition

http://ajcn.nutrition.org/content/96/3/658.abstract

[4] Golden Rice is an effective source of vitamin A, Guangwen Tang, Jian Qin, Gregory G Dolnikowski, Robert M Russell, and Michael A Grusak (2009) American Society for Nutrition

http://ajcn.nutrition.org/content/89/6/1776.long

[5] 24 children used as guinea pigs in genetically engineered “Golden Rice” trial

http://www.greenpeace.org/eastasia/news/blog/24-children-used-as-guinea-pigs-in-geneticall/blog/41956/

[6] GM-crop opponents expand probe into ties between scientists and industry, Keith Kloor, Nature News, (2015)

http://www.nature.com/news/gm-crop-opponents-expand-probe-into-ties-between-scientists-and-industry-1.18146

[7] http://kfolta.blogspot.ca/2016/05/another-vani-hari-foia-request.html?m=1

Sanal Edamaruku: https://www.theguardian.com/world/2012/nov/23/india-blasphemy-jesus-tears

The following two tabs change content below.

Bilgecan Dede

Hukuğa kafası basmadığından meslek okuluna gitti bu. Ondan sonra gâvur bir ustanın yanına çırak verdiler eli iş tutsun diye, çok şükür ustalığını kazanmış ondan, şimdi de usta olmuş çalışıyor. Eli yüzü düzgün biriyle de evermişler. Ben diyorum, “Bak ileride torun combalak olacak, gel bir şirkette işe başla.” Ama dinlemiyor ki, asi biraz bu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.