#GoodbyePhilae

 

Hoşçakal sessiz kahraman…

Bu hüzünlü bir haber…

2014 yılında 67P/Churyumov-Gerasimenko kuyrukluyıldızına inişini büyük heyecanla izlediğimiz Philae sondası ile iletişimin bugün kesileceği haberini almış bulunuyoruz.. Hatta tüm görevi bitiriyorlar..

Armageddon filminin insansız halini gerçekleştirip gönüllerimizde taht kuran ESA, 67P/Churyumov-Gerasimenko kuyrukluyıldızının yörüngesinde görevini yürüten Rosetta uzay aracını Eylül ayında kuyrukluyıldıza düşürerek bu 12 yıllık görevi sonlandıracak. Bu iniş için aracın enerjiye ihtiyacı var ve Güneş’ten gittikçe daha çok uzaklaşıyor, yani şarj olamıyor ve enerji tasarrufu yapması lazım ve temel enerji tasarrufunu da Philae ile iletişimi keserek yapacak ve bu çok acımasızca ama başka çareleri yok. (bu uzun cümle için özür dileriz, fakat gözyaşlarımız ekranı ıslatıyor şu an) (evet gözyaşlarımız ekrana doğru akıyor)

Kısaca hatırlarsak, iniş sırasında açılmayan çapa sistemi Philae’nin iki-üç kere yerden sekmesine ve asıl inmesi gereken yere inememesine sebep olmuştu. Bu yüzden de Güneş’ten gerekli enerjiyi alamayıp uyku moduna geçmişti. Daha sonra ne yapıldıysa olmadı; bir kere uyandıktan sonra yine uykuya daldı sondacığımız. Bundan sonraki çabalar da işe yaramadı ve ESA’dakilerin artık tüm ümitleri tükendi ve sondanın fişini çekmeye karar verdiler (ühühühüühühüh çok üzücü).

Eğer isterseniz Philae’ye hoşçakal mesajlarınızı gönderebilirsiniz… @Philae2014 ve @DLR-en Twitter hesaplarına veya German Aerospace Center, DLR Facebook sayfasına yazabilirsiniz.

The following two tabs change content below.

Tılsımlı Kuark

Beğendiği bilimsel haberleri kendi çapında paylaşırken bir gün, “Gel burada paylaş, bir işe yarasın,” dediler. O gün bugündür yazıyor işte. Durduramıyoruz. Mühendis ama gönlü sosyal bilimlerde. Işığı çok sever. Bir de Solvay Konferansı’na katılmak isterdi çünkü bütün favori insanları orada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.