Musk, Wozniak, Hawking ve Bill Gates’ten Açık Mektup

Hepimiz hayaller kurarız. Bazılarımız iyi bir kariyer sahibi olmayı, bazılarımız evlenip bir aile kurmayı, bazılarımız doğayla iç içe yaşadıkları bi’ hayatı, bazılarımız Skynet’i kurup insanlığın sonunu getirmeyi, bazılarımız ise bol bol yiyip hiç kilo almamayı hayal ediyoruz. Ya tamam, sonuncusu çok zor ama, Skynetli olan baya mantıklı aslında. Daha doğrusu mantıklıydı da, işte, ket vurdular.

Geçen sene (2015) Temmuz sonunda, aralarında Tesla ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk, Apple’ın kurucularından Steve Wozniak, Google DeepMind’ın CEO’su Demis Hassabis ve Profesör Stephen Hawking’in de bulunduğu 1000’den fazla bilim insanı bir araya gelip bir açık mektubun altına imzalarını atmışlar, sonra da bunu Buenos Aires’te gerçekleştirilen bir yapay zeka konferansında sunmuşlar. Bilim ne güzel lan, Buenos Aires’te konferansa gidip mektup filan okuyosun.

Ya yapay zeka dünyayı yok ederse?

Bu kadar bilim insanı bir araya gelip ne demişler peki? Kısaca demişler ki: “Ya siz senelerdir filmlerde görüyosunuz ya robotlar dünyayı ele geçiriyor filan… Hah, işte o gerçek olabilir, o yüzden gelin yapay zekanın askeri kullanımına biz baştan hayır diyelim!”

Bu fikri de uzunca şöyle savunmuşlar:

“Yapay zekanın geldiği nokta itibariyle, otonom silahların kullanımı, on yıl bile değil, birkaç yıl içinde makul bir hâle gelecek. Ve bu makul olma durumu, barut ve nükleer başlıklardan sonra silahlanmada üçüncü bir devrim olabilir.

Yapay zeka ve robotik sayesinde savaş alanlarında askeri personelin daha güvende olacağı başta mantıklı gözükebilir; ancak insan hayatının riske atılmayacağı yanılgısı, ülkeler arası savaşların sıklaşmasına ve beklenmeyen bir yönden daha fazla insan hayatının kaybına yol açabilir.

Eğer askeri güçlerden biri herhangi bir insan yönlendirmesine ihtiyaç duymadan hedeflerini seçebilen ve otonom iş görebilen bu makinelerin üretimine başlayacak olursa, bu, atom bombasının yol açtığına benzer bir silahlanma yarışına gidebilir. Ancak nükleer bombaların aksine, robotları üretmek için gereken materyaller çok daha kolay elde edilebilir ve gözetim altında tutulması zor olabilir.

Bu teknolojik yönelimin gittiği yol oldukça barizdir: Otonom silahlar geleceğin Kalaşnikofları olacaktır. İnsanlık için bugün sorulması gereken anahtar soru, küresel bir yapay zeka silahlanma yarışına girişmeyi mi, bu silahlanmayı başlamadan bitirmeyi mi tercih ettikleridir.”

Elon Musk Abi, ayrıca “yapay zekanın, insanlığın varlığına karşı en büyük tehdit” olduğunu, Stephen Hawking Dedemiz ise “yapay zekanın insan ırkının sonunu getireceğini” savunmuş. Steve Wozniak ise “insanlığın gelecekte robotların evcil hayvanları hâline geleceğini ve robotların insanların bakımını üstleneceğini” düşünüyormuş.

Ya bütün bilim insanları mı çıldırdı arkadaş, oysa ne güzel Skynet’i kurup geçmişe filan gidecektik, Sarah Connorla tatlı bi’ dalaşmamız olacaktı. İnsanlığın sonunu getirecektik. Neyse ya, ben bi şey demiyorum.

Kaynak: https://www.theguardian.com/technology/2015/jul/27/musk-wozniak-hawking-ban-ai-autonomous-weapons

The following two tabs change content below.

Miles Dyson

Bir gün eski T-800’e ait sinir ağı modülünü buldu ve dünyayı değiştirdi. SkyNet yüzünden dünyanın sonu geldi, insanlar ve makineler arası savaş başladı. Yok yok daha değil, daha var; ama gün gelecek yapacak bunu. Robotikçi bu arkadaş, web sitemizi de bu yaptı. Bi’ problem varsa buna konuşun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.