Ve Mars’tan Bir Kuyrukluyıldız Geçer…

19 Ekim 2014 Pazar akşamüstü milyon yılda bir yaşanabilir bir olay olacak. Malesef bu olayı biz çıplak gözle göremeyeceğiz; ama NASA – National Aeronautics and Space Administration takipte.

Siding Spring (C/2013 A1) adındaki kuyrukluyıldız, Mars’ın yaklaşık 88.000 kilometre uzağından geçecek. Bu mesafe, Dünya ile Ay arasındaki mesafenin üçte birine karşılık geliyor.

Uzmanlar, yaklaşık 1,5 kilometre çapındaki kuyrukluyıldızın gezegene çarpmadan geçip gideceğini tahmin ediyorlar. Çünkü Siding Spring saatte yaklaşık 195.000 kilometre hızla ilerliyor! Yani, gezegenin kütle çekiminden etkilenmeyecek kadar hızlı…

NASA ilgiyle izliyor olacak, siz de http://mars.nasa.gov/comets/sidingspring/ adresinden daha detaylı takip edebilirsiniz.

The following two tabs change content below.

Can

BNGL ilk kez Facebook sayfası olarak kurulurken, “Olm akademisyensin, bilim milim anlarsın bu işlerden. Gel bak böyle bir şey yapmak istiyoruz,” diye kandırıldı, kurucu üyeler arasında yer aldı. Bizimle iletişime geçtiğinizde ciddi cevaplar alırsanız Can’a denk gelmişsinizdir büyük ihtimalle.

Yazar: Can (tümünü gör)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.