Seçmen Şapka Örümceği – Eriovixia gryffindori

Hindistan’da, UNESCO’ya göre biyolojik çeşitlilik konusunda dünyanın en cafcaflı sekiz bölgesinden biri olan Batı Ghat Dağları’nda keşfedilen yeni bir örümcek türüne Harry Potter kitaplarında geçen Seçmen Şapka’nın sahibi Godric Gryffindor’a ithafen ‘Eriovixia gryffindori’ adı verilmiş. Kitabın yazarı J.K. Rowling de bunu “gurur duyarak” onaylamış. Resimde gördüğümüz, gerçekten de Seçmen Şapka’ya fiziksel olarak inanılmaz benzeyen örümcek sadece 7 mm uzunluğunda ve bu ‘Seçmen Şapka şekli’nin ona dağlardaki sık bitki örtüsünde iyi bir kamuflaj sağladığı düşünülüyor.

Seçmen Şapka, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’na ilk başladığınız gün kafanıza konur ve yetenekleriniz, istekleriniz ve potansiyelinize göre sizi dört Hogwarts binasından birine yerleştirir. Böylece kaderinizi de bir nevi belirlemiş olur. Çünkü okulda geçireceğiniz yedi sene boyunca o binada yaşarsınız, en yakın arkadaşlarınızı orada bulursunuz, binanın ortak salonunda ders çalışırsınız, birlikte sevinirsiniz, birlikte üzülürsünüz, hatta birlikte savaşırsınız. Dört binanın ismi okulun dört büyük kurucusunun soyadlarından gelir: Godric Gryffindor, Salazar Slytherin, Rowena Ravenclaw ve Helga Hufflepuff. Seçmen Şapka, Godric Gryffindor’a aittir ve yüzyıllardır öğrencileri binalara yerleştirir. Harry ve en yakın arkadaşları Ron (fotoğraftaki alık surat) ve Hermione de Gryffindor binasındandır. (Aslında şapka Harry’yi Slytherin’e uygun görmüştü ama Harry ısrarla “Slytherin olmasın, Slytherin olmasın” deyince Gryffindor’a yerleştirdi. Çünkü Slytherin’in namı kötü.)

Keşfi yapan bilim insanlarından, gençliğinden beri Harry Potter hayranı olan Jave Ahmed ileride bilim insanı olup, bir örümcek türünü isimlendireceğini öngörmüş müdür bilmiyoruz ama bu yeni türe Eriovixia gryffindori ismini vereceğini o zamanlardan hayal etmemiştir sanırız. Hayat sürprizlerle dolu işte değil mi 🙂 Keşfi birlikte yaptığı meslektaşı Rajashree Khalap da yetişkinliğinde Harry Potter okumuş ve örümceği gördüklerinde isim konusunda hemfikir olmuşlar.

En son Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerelerde Bulunurlar filmi ile Muggle’lar olarak sihir dünyasına olan özlemimizi gidermiştik. Şimdi ise Seçmen Şapka’yı bulduk. Javed Ahmed ve Rajashree Khalap bu dağlarda Aragog ismini verecekleri bir örümcek bulabileceklerini de ihtimal dışı tutmuyorlar. Umarız bulmazlar. Çünkü Aragog çok korkunç bir yaratık! (Voldemort kadar olmasa da)

Kaynaklarımız:

https://www.washingtonpost.com/news/morning-mix/wp/2016/12/13/harry-potter-loving-scientists-find-spider-that-looks-amazingly-like-the-sorting-hat-name-it-eriovixia-gryffindori/?utm_term=.0e468947d02b
http://www.livescience.com/57181-harry-potter-sorting-hat-spider.html

Fotoğraf: Javed Ahmed et. al / Warner Bros.

The following two tabs change content below.

Tılsımlı Kuark

Beğendiği bilimsel haberleri kendi çapında paylaşırken bir gün, “Gel burada paylaş, bir işe yarasın,” dediler. O gün bugündür yazıyor işte. Durduramıyoruz. Mühendis ama gönlü sosyal bilimlerde. Işığı çok sever. Bir de Solvay Konferansı’na katılmak isterdi çünkü bütün favori insanları orada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.