Lego profesörü!

Bir akademisyen olsanız ve ünvanınız da “Lego Profesörü” olsa ne hissederdiniz? İşe gitmek için inanılmaz bir motivasyon kaynağı olmaz mıydı? Üzerine bir de 2.5 milyon sterlin verseler?

Bu rüya gibi pozisyon dünyanın en prestijli üniversitelerinden biri olan Cambridge Üniversitesi’nde açılıyor. Yüksek eğitim standardı herkesin malumu olan bu üniversite, kadrosunda bir profesörlük açmaya karar verdi. İsmi de Lego Profesörlüğü. Yanlış okumadınız. Bu bir şaka da değil. Gayet olabilirdi ama değil. Çok çok gerçek. Haberin linki de şurada http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/11670591/University-of-Cambridge-to-hire-professor-of-Lego.html

Tabi bu profesörlüğün açılmasında Lego Vakfı’ndan gelen toplam 4 milyon sterlinlik bağışın etkisi büyük. %25’i Lego firmasına ait olan Lego Vakfı tarafından (inanmazsınız gerçekten böyle bir vakıf var) üniversiteye yapılan bu cömert bağış, Eğitim Fakültesi bünyesinde oluşturulacak ve eğitim, gelişim ve öğrenmede “oyun”un rolünün araştırılacağı bir araştırma merkezi kurulmasında kullanılacak. Zaten vakfın da amacı, çocukların hayatlarını daha iyi ve toplumları da daha güçlü yapmak için oyunun temel değerinin anlaşılması, benimsenmesi ve buna göre hareket edilmesi olarak belirlenmiş. Yani oyun ve eğitim ilişkisi bilimsel olarak araştırılacak, araştırma sonuçları da daha iyi eğitilmiş, mutlu çocuklar yetiştirmek için eğiticilere yol gösterecek.
Sözkonusu araştırma merkezi için 1.5 milyon, araştırma merkezinin direktörlüğü, yani “oyun profesörlüğü” pozisyonu için de 2.5 milyon sterlin bağış yapılacağı belirtiliyor.

Pozisyonun detayları Ekim ayında açıklanacakmış. İlgilenen biliminsanları takipte kalsın deriz. Kimbilir belki de en uygun aday sizsinizdir?

The following two tabs change content below.

Tılsımlı Kuark

Beğendiği bilimsel haberleri kendi çapında paylaşırken bir gün, “Gel burada paylaş, bir işe yarasın,” dediler. O gün bugündür yazıyor işte. Durduramıyoruz. Mühendis ama gönlü sosyal bilimlerde. Işığı çok sever. Bir de Solvay Konferansı’na katılmak isterdi çünkü bütün favori insanları orada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.