Audi bu boş durur mu?

Malumunuz insanoğulları olarak Dünya kaynaklarının dibini sıyırmaya başladık bu yüzyılda. Özellikle de günlük hayatta kullandığımızın enerji kaynaklarının dibi görünmeye başladı. Tabiki bu insanoğlunun kolay kolay pes edeceği manasına gelmiyor. Dünya üzerindeki en gelişmiş tür olan insanlar daha şimdiden bu enerji sorununa çeşitli çözümler geliştirmeye başladı.

Bu geliştirenlerden biri de arabalarıyla ünlü Audi firması. Kendilerini sene başındaki sürücüsüz araba haberimizinden hatırlayan olacaktır. Kendilerini araştırma geliştirmeye fazlaca kaptırmış olacaklar ki bu sefer de sudan dizel yakıt üretmeyi başarmışlar! Süreç tam olarak böyle işliyor:

Suyu alıp 800 dereceye kadar ısıtıyorsunuz ve buhara dönüştürüyorsunuz. Sonra ortama bir de elektrik verdiğinizde oluşan elektroliz sonucu H2O’nun H’si ve O’su ayrışmaya başlıyor. Oksijenleri kendi haline bırakıyorsunuz ve bu esnada atmosferdeki CO2’yi ortama getirdiğinizde H’ler ve CO2lere başbaşa kalıyor. Bu işlemi yüksek sıcaklık ve basınçta uyguladığınızda H ve CO2 sentez sonucu mavi ham petrol (crude) denen maddeye dönüşüyor. Son olarak ham petrol de Audi’nin e-dizel dediği dizel cinsine dönüştürülüyor.

“Tamam da maliyeti ne bu işin?” dediğinizi duyar gibiyim. Audi işlemlerinin %70 verimli olduğunu söylüyor. Hatta üretilen dizelin ilk 5 litresini Audi Almanya araştırma grubu başkanının kullandığı Audi A8’in deposuna koymuşlar. Motor tık bile dememiş.

Kaynağımız: http://www.ibtimes.co.uk/audi-creates-green-e-diesel-fuel-future-using-just-carbon-dioxide-water-1498524

The following two tabs change content below.

Hafız Lakyab

BNGL'nin ilk zamanlarında şakalı komiklikli yazılarını esirgemeyen Hafız son zamanlarda yatış pozisyonuna geçerek yattığı yerden Civilization’dır, Europa Universalis’tir oyunlara sardırmıştır. Eğer bir gün dünyayı ele geçirebilirse uzmanı olmadığı konularda yazılarına devam edecektir. Ayrıca, şarkıları tersten söyleyebildiğini biliyor muydunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.