LED’e Üşüşen Böcekler Misali…

Görünüşe göre mavi LED aydınlatmayı sadece Nobel Komitesi değil, böcekler de çok seviyor!!

Düşük enerji sarfiyatı ve uzun ömürleri nedeniyle, Nobel’e layık görülecek kadar çok sevilen LED aydınlatma, pek çok yerde ana aydınlatma kaynağı olarak kullanılıyor; uzmanlar, LED aydınlatma sayesinde dünya çapında enerji talebinin ve hammadde tüketiminin azalacağını iddia ediyor.

Peki gerçekten de bu kadar çevre dostu mu LED?

http://www.esajournals.org/doi/abs/10.1890/14-0468.1 adresinden özetini görebileceğiniz çalışmayı gerçekleştiren araştırmacılar LED aydınlatmanın olumsuz bir yönünü ortaya çıkarmış gibi görünüyor. Çalışmaya göre dış mekan aydınlatmasında kullanılan LED ışıklar, uçan omurgasız hayvanları (bildiğiniz böcek) klasik aydınlatma sistemlerine kıyasla daha çok çekiyor. Özellikle de mavi LED!

Kullanılan beyaz LED ışıkların çoğunun içinde aslında mavi LED bulunuyor. Beyaz ışıksa, mavi LED üzerine sarı bir fosfor katmanı kaplanmasıyla elde ediliyor.

Bunu biz çıplak gözümüzle ayırt edemiyor olsak da böcekler için durum biraz daha farklı olacak ki, aynı ortama yerleştirilen bir LED aydınlatma, klasik ampullere göre %48 daha fazla böcek çekmiş.

Yani, aydınlatmada LED kullanımı, yerleşim alanlarına daha fazla bözek çekerek doğal besin zincirlerine zararlı olabilir, şehirlerde böcek istilalarına yol açabilir, ve istilacı güvelerin yayılmasına neden olabilir.

Yani bir ürünü çevre dostu olarak etiketlerken sadece üretim ve kullanım aşamasındaki enerji tüketimi ve karbon ayak izine bakmak yerli değil; kullanım sırasında yaratabileceği çevresel sorunları da dikkate almak gerekiyor.

…Ve mavi LED de sandığımız kadar masum değil.

fotoğraf kaynağı: https://www.flickr.com/photos/dbgg1979/3421345648/

The following two tabs change content below.

Can

BNGL ilk kez Facebook sayfası olarak kurulurken, “Olm akademisyensin, bilim milim anlarsın bu işlerden. Gel bak böyle bir şey yapmak istiyoruz,” diye kandırıldı, kurucu üyeler arasında yer aldı. Bizimle iletişime geçtiğinizde ciddi cevaplar alırsanız Can’a denk gelmişsinizdir büyük ihtimalle.

Yazar: Can (tümünü gör)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.