Kahve İçin; Hayatı Sevin!

Harvard School Of Public Health (Harvard Üniversitesi Halk Sağlığı Meslek Yüksekokulu) tarafından gerçekleştirilen ve World Journal of Biological Psychiatry (Dünya Biyolojik Psikiyatri Dergisi) adlı bilimsel dergide yayımlanan çalışma der ki: Günde 2-4 fincan arası kahve içen kişiler, kafeinsiz kahve içenlere veya hiç içmeyenlere kıyasla intihara yüzde 50 daha az meyillidir.

Araştırmacılar bu sonuca varmak için ABD genelinde gerçekleştirilen kahve ve kafein tüketimiyle ilgili üç farklı bilimsel çalışmaya ait verileri incelemişler. Toplamda 43.599 erkek ve 164.825 kadın tarafından doldurulan kahve ve kafein tüketimiyle ilgili bilgiler içeren bu üç çalışmada, 277 adet de intihar vakasına rastlanılıyormuş.

Tabii ki intihar eğilimini sadece kafeine bağlayacak kadar basitleştirmek, magazin medyasına özgü bir dangalaklık!

Çalışmayı gerçekleştiren bilim insanları, sadece inceledikleri verilerde böyle bir eğilime rastladıklarını belirtiyorlar. Ve çalışmanın kesinlikle kahve tüketiminin artırılmasını teşvik etmeyi amaçlamadığını da ekliyorlar. Zaten veriler de günde 2-3 kupa kahve içen insanlarla 4-5 kupa kahve içenler arasında belirgin bir fark ortaya koymuyor.

Haberin orijinalini okumak ve makaleye erişmek için:
http://news.harvard.edu/…/drinking-coffee-may-reduce-risk-…/

The following two tabs change content below.

Can

BNGL ilk kez Facebook sayfası olarak kurulurken, “Olm akademisyensin, bilim milim anlarsın bu işlerden. Gel bak böyle bir şey yapmak istiyoruz,” diye kandırıldı, kurucu üyeler arasında yer aldı. Bizimle iletişime geçtiğinizde ciddi cevaplar alırsanız Can’a denk gelmişsinizdir büyük ihtimalle.

Yazar: Can (tümünü gör)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.