Hollanda’nın elektrikli yolcu trenleri %100 rüzgar enerjisi ile çalışıyor artık

Hollanda, Ocak 2017 itibariyle ülkedeki elektrikli yolcu trenlerinin %100’ünün rüzgar enerjisiyle çalıştığını açıkladı.

Hollanda’nın devlet demiryolu şirketi NS, yine Hollandalı elektrik şirketi Eneco ile 2015 yılında 10 yıllık bir projeye başlamış ve birlikte 2018 yılında tüm elektrikli trenlerin enerjisinin rüzgardan sağlanmasını planlamışlar. Hedeflerine 1 yıl erken ulaştılar.

Hollanda’nın zaten rüzgar enerjisiyle çok uzun bir geçmişi var. Mesela 1451 yılında kayıtlara geçmiş olan en eski rüzgar değirmenleri hala duruyor. 17. yüzyılda sayılarının 9000 kadar olduğu tahmin ediliyor ve hem stratejik hem ekonomik olarak önemli yere sahipler. Bir değirmencinin oğlu olan ünlü ressam Rembrandt’a da esin kaynağı olmuşlar mesela. Bu bilgileri şu siteden aldık: http://www.dutchnews.nl/…/10-things-you-should-know-about-…/.

Artık rüzgar değirmenleri yerine daha modern rüzgar türbinleri var. Un öğütmeye değil de elektrik üretmeye yarıyorlar. Danimarka, Almanya, İsveç gibi ülkelerde ev ve sanayi elektrik ihtiyacını karşılamakta fosil yakıtlarla yarışıyorlar. Günde 600.000 yolcu taşınan Hollanda raylarındaki bu elektrikli trenler de sıfır karbon salınımıyla dünyada bir ilki başarmış oldular.

Fotoğrafı Eneco’nun sitesinden aldık, biraz garip olduğunu biz de kabul ediyoruz ama önemli olan yazı, diğer detaylara çok da şeyetmemek lazım. Yeşil Tren yazıyor yazıda. Kafalar çok güzel. Zaten dünyanın en mutlu çocukları da Hollanda’daymış..

The following two tabs change content below.

Tılsımlı Kuark

Beğendiği bilimsel haberleri kendi çapında paylaşırken bir gün, “Gel burada paylaş, bir işe yarasın,” dediler. O gün bugündür yazıyor işte. Durduramıyoruz. Mühendis ama gönlü sosyal bilimlerde. Işığı çok sever. Bir de Solvay Konferansı’na katılmak isterdi çünkü bütün favori insanları orada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.