Hayata Bira Gözlükleriyle Bakın!

Hayata bira gözüyle bakanlar!!! Bilim insanları “beer goggles” (bira gözlüğü) olgusuna açıklık getirmiş sonunda.

Beynimizin üreme dürtümüzü kontrol eden kısmı sarhoşlukta da çalışmaya devam ediyor. Bu da ne kadar içersek içelim, beynimizin diğer insanların ne kadar çekici olduklarını değerlendirmeye devam ettiği anlamına geliyor.

Araştırmayı yürüten Dr. Amanda Ellison’a göre, ayıkken gördüğümüz görüntüyle sarhoşken gördüğümüz görüntü aynı; gördüğümüz görüntü beynimizde hiç bir hayalî fiziksel değişime uğramıyor. Sadece arzular şelale…

Beynimizin üremeye ayrılan kısmı en yaşlı, en derindeki bölüm ve beynin diğer kısımları alkolün etkisiyle şalterleri tek tek indirirken bu bölüm biz sızana kadar çalışmaya devam ediyor.

Dr. Ellison, kadın ve erkeklerin sarhoşken çevrelerini daha farklı görmediklerini ama alkolün öncelikle karar almayı kontrol eden üst loblardaki reseptörlerle bağlanmaya başladığını iddia ediyor. Bu sırada korteks bölgesinin derinliklerinde, beynimizin cinsel dürtülerimizi kontrol eden daha ilkel kısımları alkolden etkilenmeden çalışmaya devam ediyor.

Karar alma mekanizması devre dışı kalmış ama üreme fonksiyonları etkilenmemiş beyin de “beer goggles” olgusunu açıklamakta.

http://www.telegraph.co.uk/…/Scientists-explain-beer-goggle…

The following two tabs change content below.

Can

BNGL ilk kez Facebook sayfası olarak kurulurken, “Olm akademisyensin, bilim milim anlarsın bu işlerden. Gel bak böyle bir şey yapmak istiyoruz,” diye kandırıldı, kurucu üyeler arasında yer aldı. Bizimle iletişime geçtiğinizde ciddi cevaplar alırsanız Can’a denk gelmişsinizdir büyük ihtimalle.

Yazar: Can (tümünü gör)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.