İkinci Baharı Yaşıyor Mickey

ABD’de Yale Tıp Okulunda, Nogo Reseptör 1 adı verilen genin işlevini devre dışı bırakan bilim insanları, erişkin farelerin beyinlerini gençleştirerek öğrenme ve beyin hasarlarında iyileşme sürecini hızlandırmayı başardılar. Araştırmacılar, bu yolla insanlarda da beyin hasarlarında daha çabuk iyileşme sağlanabileceğine dikkat çektiler.

Profesör Stephen Strittmatter başkanlığındaki bilim ekibince yapılan çalışma, Neuron adlı bilimsel dergide yayımlandı.

Aylar süren çalışmada beynin yaşlanmasındaki ana genetik anahtar olan Nogo Reseptör 1 genini tanımlayan araştırmacılar, bu genin beyinde nöronlar arasında bulunan sinaptik bağlantılardaki hızlı değişiklikleri yavaşlatarak ergen beyninin elastikiyetini baskıladığını ve erişkinlikte beynin, eskiye göre daha durağan bir esneklikte kalmasına neden olduğunu ortaya koydu.

Bu genin bulunmadığı farelerde beyindeki esnekliğin erişkinlikte de sürdüğünü gözlemleyen bilim insanları, bu genin işlevinin devre dışı bırakıldığı erişkin farelerin beyinlerindeki esneklik düzeyinin ergenlikteki seviyesine çıktığını gözlemledi.

Araştırmacılar, yaptıkları deneyde genin bulunmadığı farelerde beyin yaralanmalarında iyileşmenin genç farelerdeki kadar hızlı olduğunu, ayrıca bu farelerin yeni ve karmaşık motor görevleri yerine getirmede erişkinlere göre daha çabuk ustalaşabildiklerini gözlemlediler.

Beyinde oluşan hasar nedeniyle, hastalar rehabilitasyon devresinde ellerini hareket ettirebilmek gibi görevleri yeniden öğrenmek zorunda kalıyor. Rehabilitasyonda genç hastaların erişkinlere göre daha hızlı gelişme kaydettiği biliniyor.

Bilimsel çalışmanın yazı heyetinde yer alan Yale Üniversitesi doktora öğrencisi Feras Akbik, “Bu, Nogo Reseptör geniyle oynamanın insanlarda felç gibi beyin hasarlarında rehabilitasyonu hızlandırma ve daha iyi seviyeye getirme potansiyeli taşıdığını gösteriyor,” dedi.

Araştırmacılar ayrıca bu genin bulunmadığı farelerin gergin anılarını daha hızlı unuttuğunu tespit ettiklerini söyleyerek, bunun genle oynanarak Travma Sonrası Stres Bozukluğu tedavisine katkı sağlanabileceğine işaret ettiğini vurguladı.

Araştırma National Institutes of Health adlı ABD hükümetine bağlı bir kuruluşun maddi katkısıyla yapıldı.

Kaynak: AA

The following two tabs change content below.

Bilim Ne Güzel Lan!

“Sayfayım ben!!!”

Yazar: Bilim Ne Güzel Lan! (tümünü gör)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.