Fırçana Bayıldım Boyacı

İlk badanacı ressam: Pablo Picasso!!!

The Art Institute of Chicago çalışanları, soğuk bir Chicago öğleden sonrasında (muhtemelen Cuma) boş boş otururlarken akıllarına bir şey takılmış:

“Acaba Picasso tablolarında hangi boyayı kullanıyordu?”

Enstitünün çaycısının, “Benim dayıoğlu Argonne National Laboratory’de müstahdem, onların X-ray cihazında baktırırız hemen söyleyiverirler.” diyip, kontörü bittiği için dayıoğluna çağrı bırakmasıyla süreç başlar.

Öneri, aynı şekilde mesaide vakit öldürüp iş çıkışını bekleyen Argonne çalışanlarının da kafasına yatar. “Dünyanın parası döküldü X-ray için, hepi topu bir kere kullanıldı. Yatacağına çalışsın.” diyerek Picasso tablolarını yüksek enerjili X-ray taramasından geçirerek boyanın kimyasal yapısını detaylı bir şekilde görürler.

Boyanın kimyasal yapısı, Ripolin adlı, dünyanın ilk ticari duvar boyasıyla örtüşür. Picasso, geleneksel ressam boyaları yerine duvar boyası kullanmıştır.

Görselde de X-ray taramasından geçirilen, Picasso’nun ünlü The Red Armchair (Kırmızı Koltuk) tablosu görülüyor.

Sizin Cuma mesainiz nasıl geçiyor?

http://phys.org/…/2013-02-high-energy-x-rays-mystery-picass…

The following two tabs change content below.

Can

BNGL ilk kez Facebook sayfası olarak kurulurken, “Olm akademisyensin, bilim milim anlarsın bu işlerden. Gel bak böyle bir şey yapmak istiyoruz,” diye kandırıldı, kurucu üyeler arasında yer aldı. Bizimle iletişime geçtiğinizde ciddi cevaplar alırsanız Can’a denk gelmişsinizdir büyük ihtimalle.

Yazar: Can (tümünü gör)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.