Çünkü Almanlık Bunu Gerektirir!

Alman bilim insanları (İsviçreliler vardı eskiden. Saçlarımızın dalgasıyla, diş fırçalarımızın açılarıyla uğraşıyorlardı. Nooldu?) laboratuvar ortamlarının güvenliğine yönelik bir buluşa imza attılar.
Karbon monoksit, hidrojen sülfid gibi zehirli gazların varlığında renk değiştiren bir boyayla kaplanan eldivenler, zehirli gazlarla temas ettiğinde mavileşiyor.

Regensburg’da bulunan Fraunhofer Research Institution for Modular Solid State Technologies EMFT (HÖH!!) araştırmacısı Dr. Sabine Trupp, geliştirdikleri madde için laboratuvar dışı kullanım alanları bulmaya çalıştıklarını belirtiyor. Bunlardan biri, şehir şebekelerindeki gaz sızıntılarının bulunması olabilir.

Şu anda boyanın suyla temas ettiğinde çözülüp dağılmaması için uğraşıyor Dr. Trupp ve ekibi. Benzer sistemler gıda ambalajlarında, paket içeriğinin bozulup bozulmadığının tespitinde de kulanılabilirmiş.

The following two tabs change content below.

Can

BNGL ilk kez Facebook sayfası olarak kurulurken, “Olm akademisyensin, bilim milim anlarsın bu işlerden. Gel bak böyle bir şey yapmak istiyoruz,” diye kandırıldı, kurucu üyeler arasında yer aldı. Bizimle iletişime geçtiğinizde ciddi cevaplar alırsanız Can’a denk gelmişsinizdir büyük ihtimalle.

Yazar: Can (tümünü gör)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.