Dalgalandım da duruldum

Dalgalandım da duruldum
Koştum ardından yoruldum
Binlerce güzel sevdim de
En son sana vuruldum

tırınım tırınım tırınımnımnnım

Bu Pazar günü, Satürn’ün minicik uydusu Daphnis’in Keeler Boşluğu’ndaki yörüngesinde dolaşırkene kendisine en yakın halkada oluşturduğu dalgaların görüntüsünü paylaşalım, uzaklara doğru şöyle bir dalalım, vay Serhat neler dönmüş ya diyelim dedik..

Dönen olayı da açıklayalım tabi:

8 km. çapındaki küçük Daphnis, Satürn’ün A-halkası içindeki Keeler Boşluğu’nda dolaşan bir uydu. Keeler Boşluğu normalde bu kadar dar değil, fakat görüntüyü alan uzay aracı Cassini’nin konum açısı nedeniyle darmış gibi görünüyor fotoğrafta. Normalde 42 km. genişliğinde bir boşluk kendisi. Daphnis burada dolaşırken işte, kütleçekim kuvveti ile Satürn’ün halkasından bir miktar maddeyi kendine çekiyor, “gelin sizi uzaklara götüreyim, kıralım zincirlerimizi” diyor, onlar da deniyorlar deniyorlar fakat bir türlü başaramıyorlar. Ama böyle dalgalı bir görüntü oluşturuyorlar işte. Biz de uzaklardan bakıyoruz.

Yunan Mitolojisi’nde ise Daphnis, doğayla ilgili şiirler yazan bir koyun çobanı ve tanrı Hermes’in oğlu olarak geçiyor.

İyi Pazarlar

The following two tabs change content below.

Tılsımlı Kuark

Beğendiği bilimsel haberleri kendi çapında paylaşırken bir gün, “Gel burada paylaş, bir işe yarasın,” dediler. O gün bugündür yazıyor işte. Durduramıyoruz. Mühendis ama gönlü sosyal bilimlerde. Işığı çok sever. Bir de Solvay Konferansı’na katılmak isterdi çünkü bütün favori insanları orada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.