Sürü Psikolojisi Desek Değil…

Börtü böcek diyerek geçtiğimiz, evimize girse sinek ilacıyla kovalayacağımız bazı haşaratların bilim adamlarına ilham verdiğini biliyor muydunuz?

Bu yazımızda kısaca hayvanlardan ilham alınarak üretilen birkaç bilimsel yönteme değinelim dedik:

1. Karınca kolonisi optimizasyonu: Karıncaların yemek bulduktan sonra takip ettikleri yollar ve takım halinde çalışmalarından esinlenen Marco Dorigo isimli İtalyan bilim adamı tarafından 90larin sonunda üretilen matematiksel bir yöntemdir. Matematikte ve mühendislik alanlarında çokça karşılaman “en iyi yol” probleminin çözümünde kullanılır.

2. Yapay arı kolonisi algoritması: Yemek arayan isçi, izci ve gözleyici arıların takım halinde farklı görevleri üstlenmelerinden ilham alınarak oluşturulan matematiksel yöntemdir. Bu yöntem de çeşitli mühendislik alanlarındaki problemlerde en iyi çözümü bulma amacıyla kullanılmaktadır.

3. Yarasa algoritması: Yarasaların seslerinin yankılarını kullanarak yön bulmasından esinlenerek oluşturulmuş nispeten yeni bir yöntemdir. Şu ana kadar ergonomik tasarım konusundaki mühendislik problemlerinde kullanılmıştır.

Daha fazla örnek isteyenleri buraya alalım:
http://en.wikipedia.org/wiki/Swarm_intelligence

The following two tabs change content below.

Can

BNGL ilk kez Facebook sayfası olarak kurulurken, “Olm akademisyensin, bilim milim anlarsın bu işlerden. Gel bak böyle bir şey yapmak istiyoruz,” diye kandırıldı, kurucu üyeler arasında yer aldı. Bizimle iletişime geçtiğinizde ciddi cevaplar alırsanız Can’a denk gelmişsinizdir büyük ihtimalle.

Yazar: Can (tümünü gör)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.