Nomofobi Günlükleri

2013’ün Nisan’ında sizi “Nomofobi” ile tanıştırmıştık. İngilizce “No mobile phobia”, yani cep telefonsuz kalma korkusundan türetilmiş bir kelime.

Davranış bilimleri ve psikoloji literatürlerine de “aşırı mobil telefon kullanımı” olarak giren vakalar var (http://en.wikipedia.org/wiki/Mobile_phone_overuse). Sanırız nomofobi de bu tür insanlarda görülüyor. Hepsinin elinde twit, bacak bacak üstüne atmışlar bir de karşımızda. Di mi Samet?

Arkadaşlar arası buluşmalarda sohbetten çok telefonlar kurcalanıyor, konserler sahneden değil, önünüzdeki insanın telefon ekranından izleniyor, sinemalarda filmin en güzel yerinde salonun bir köşesinden garip bir aydınlık geliyor, mesajlaşan insanlar kaldırımlarda yolları tıkıyorlar.

Bu alışkanlığını bırakamayanlar için yeni bir ürün üretilecek artık. Üstelik yakın zamanda Kickstarter üzerinden de destek almış durumda: NoPhone!
Gerçek Dünya ile iletişiminizi kesmenizi engelleyecek, bir yandan da bağımlılık haline gelmeye yüz tutmuş el-telefon temasını sürdürmenizi sağlayacak harika bir ürün!

NoPhone, ince tasarımı ve kablosuz yapısıyla, tüm akıllı telefonların yerine kullanılabilecek. Bu sayede çevrenizle bağlantınızı koparmadan, elinizde soğuk, dikdörtgen, plastik bir cisim tutabileceksiniz.

Teknik Özellikleri:
Pilsiz
Kablosuz
Güncelleme Gerektirmez
Kırılmaz
Su Geçirmez

NoPhone’a, fotoğrafta da görülebileceği gibi, istek üzerine bir özçekim (selfie) eklentisi de konulabiliyor.

https://www.kickstarter.com/…/the-new-and-unimproved-nophone adresinde NoPhone’la ilgili daha fazla detaya ulaşabilir, aynı zamanda da popüler akıllı telefonlarla teknik karşılaştırmasını da görebilirsiniz.

The following two tabs change content below.

Can

BNGL ilk kez Facebook sayfası olarak kurulurken, “Olm akademisyensin, bilim milim anlarsın bu işlerden. Gel bak böyle bir şey yapmak istiyoruz,” diye kandırıldı, kurucu üyeler arasında yer aldı. Bizimle iletişime geçtiğinizde ciddi cevaplar alırsanız Can’a denk gelmişsinizdir büyük ihtimalle.

Yazar: Can (tümünü gör)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.