Bende Bi Denizaltı Var, Na Bu Kadar

Yönetmen James Cameron, geçen yıl Dünya denizlerinin en derin yeri olan Mariana Çukuru’na gerçekleştirdiği dalışta kullandığı DeepSea Challenge adlı denizaltısını Woods Hole Oceanographic Institution (WHOI)‘a bağışladı.

Cameron’ın gerçekleştirdiği bu dalış, ilk başarılı tek kişilik dalış olarak tarihe geçmişti. Yönetmen, çukurun dibini 50 yıldan bu yana ilk gören insan oldu. İki saat süren kontrollü inişin ardından James Cameron okyanus tabanında bir kaç saat dolaşarak yeni canlı türleri aradı. Cameron tarafından kayda alınan örneklerin 68 tanesinin bilim dünyası tarafından ilk kez görülen türler olduğu söyleniyor.

İkinci bir dalış yapmak isteyen ancak maddi kaynak bulmakta sıkıntı yaşayan Cameron, yapımı 7 yıl alan denizaltıyı Woods Hole’a bağışlama kararı almış. James Cameron böylece 7 yıllık tecrübenin bilime katkı sağlamasını ve Deepsea Challenger’ın kullanıması ve geliştirilmesini sağlamayı amaçlamış.

Bilime adanan denizaltının gelecekte enstitünün doktora öğrencileri tarafından arkadaşlarına hava atma amacıyla kullanılacağı tahmin ediliyor.

Cameron, fotoğrafta muhabirimizin konu dışı kişisel bir sorusunu cevaplarken görülüyor.

The following two tabs change content below.

Can

BNGL ilk kez Facebook sayfası olarak kurulurken “Olm akademisyensin, bilim milim anlarsın bu işlerden. Gel bak böyle bir şey yapmak istiyoruz.” diye kandırıldı, kurucu üyeler arasında yer aldı. Bizimle iletişime geçtiğinizde ciddi cevaplar alırsanız Can’a denk gelmişsinizdir büyük ihtimalle.

Yazar: Can (tümünü gör)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.