Aylak NASA

Aylak NASA – National Aeronautics and Space Administration, Aerodinamik Test Fasilitesinde futbol topunun aerodinamiğini test edermiş.

2014 Dünya Kupası’nın resmi topunun ne tasarımı ne de testlerinin bir parçası olan NASA mühendisleri, bu işi tamamen can sıkıntısından yapmışlar.

Kupanın resmi topunun adı Brazuca. İçten dikişli olan Brazuca, yumuşak bir yüzeye sahip. Yumuşak yüzey, hava akımının bozulmadan topun yüzeyinde kalmasını, ve depildiği zaman topun tahmin edilebilir bir eğri üzerinde hareket etmesini sağlıyor.


Yine de her top belli bir hızda, sabit, dönüş hareketi yapmayacak biçimde depilirse, tahmin edilemeyen biçimde hareket eder. Bu saçmalığa bükülme adı veriliyor. 2010’daki bir önceki dünya kupasında futbolcular, o kupanın resmi topu Jabulani’den bu yüzden çok şikayetçilerdi. Testler ortaya koydu ki, Jabulani’nin bükülme hızı saatte yaklaşık 80 kilometre hıza denk gelmekteydi ve bu hız da ortalama bir şutun hızına karşılık geliyor.

Brazuca’nın bükülmeye uğradığı hız yaklaşık olarak saatte 50 kilometre. Bu da bildiğimiz siyah-beyaz klasik futbol toplarıyla hemen hemen aynı.

https://www.nasa.gov/content/nasa-turns-world-cup-into-lesson-in-aerodynamics

 

The following two tabs change content below.

Can

BNGL ilk kez Facebook sayfası olarak kurulurken “Olm akademisyensin, bilim milim anlarsın bu işlerden. Gel bak böyle bir şey yapmak istiyoruz.” diye kandırıldı, kurucu üyeler arasında yer aldı. Bizimle iletişime geçtiğinizde ciddi cevaplar alırsanız Can’a denk gelmişsinizdir büyük ihtimalle.

Yazar: Can (tümünü gör)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.