Apus apus

Bu kuş tam 10 ay boyunca durmaksızın uçuyor.
Evet, yere konmadan.

Şu anda yerde durduğuna bakmayın. Yürüyemiyorlar aslında.

Lund Üniversitesi’nden Anders Hedenström ve ekibi, Latince adı Apus apus olan ebabil kuşlarının tam 10 ay boyunca havada kaldıklarını tespit etmiş.

Kuşların üzerine 1 gram ağırlığında konum belirleyici cihaz ve hızölçer koyan İsveçli ekip, bazı kuşların İngiltere’den Güney Afrika’ya kadar giderken yolda hiçbir şekilde yere inmediklerini görmüşler. Bu, kuş alemi içinde bir rekor. Önceki rekor 6 ay boyunca yere inmeden uçan akkarınlı ebabil (alpine swift) türüne aitmiş.

A-pus kelimesi “ayak-sız” anlamına geliyormuş. Ebabiller karada yatay olarak yürümekte zorlanırlarmış, çünkü ayakları küçücükmüş. Karada durmaları gerekirse de genelde dikey şekilde, duvarlara falan asılarak dururlarmış.

Çalışmanın sonuçları Current Biology dergisinde yayınlanmış.

Bu da böyle bir bilgi işte.

 

Apus apus. Fotoğraf Christian Neumann’a ait.

 

 

The following two tabs change content below.

Tılsımlı Kuark

Beğendiği bilimsel haberleri kendi çapında paylaşırken bir gün, “Gel burada paylaş, bir işe yarasın,” dediler. O gün bugündür yazıyor işte. Durduramıyoruz. Mühendis ama gönlü sosyal bilimlerde. Işığı çok sever. Bir de Solvay Konferansı’na katılmak isterdi çünkü bütün favori insanları orada.

One thought on “Apus apus

  • 10 Nisan 2019 at 00:15
    Permalink

    Evet yarasa gibi duruyor bütün sitelerde araştırıyorum şuan inanmassınız belkş ama yanımda bir ebabil yarın doğa koruma alıcak umarım

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.