Anneanne yorganı ve anksiyete

Anneannenizin (babaanne de olur) evinde yatıya kaldığınızda siz de daha iyi uyur muydunuz sevgili okur? Anneanne evinin yemek kokusu, sıcaklığı, nostaljisi etkiliyordu, o yüzden huzurlu uyuyordunuz, değil mi? Değil. Ben de kerameti anneannemde zannederdim ama değilmiş. Yorgandaymış. Dev yorganda.

Bahsedeceklerim yeni bir şey değil ama yine de dev yorganlardan konuşalım istedim. 2004, 2014, 2015 tarihli, İsveç, ABD menşeli araştırmalar çıktı karşıma; arasak daha fazlasını da buluruz mutlaka.

Araştırmaların biri [1] otizmli çocukların uyku sorunlarını tedavi etmeye yönelik olarak, ağır battaniyelerin etkisi incelenmiş. 5-16 yaşları arasında, otizm teşhisi konulmuş ve ciddi uyku sorunu olan katılımcılar kontrol grubu plasebo etkisi olan deneye katılmışlar ve objektif ölçümlerde ağır battaniyenin kayda değer bir farkı olmadığı ortaya çıkmış. Öznel sonuçlarda ise hem çocuklar hem de ebeveynleri ağır battaniyeleri tercih etmişler.

Başka bir çalışma [2] 20-66 yaşları arasında, kronik insomnia şikâyeti olan deneklerle gerçekleştirilmiş. Yine objektif ölçümlerin yanı sıra öznel değerlendirmeler de kullanılmış. Katılımcı sayısı çok fazla değil, deneyi otuz bir kişi tamamlamış ama ilk araştırmadan farklı olarak, objektif ölçümler sonucunda kimi fizyolojik değerler olumlu yönde değişmiş. Öznel sonuçlar da ağır battaniyelerin uyku kalitesini arttırdığı yönünde olmuş ve araştırmacılar, ağır battaniyelerin insomnia sorununa karşı faydalı bir araç olduğu sonucuna varmışlar.

Üçüncü araştırmamız ise [3] daha abstraktında kortizol seviyelerinden bahsetmeye başlıyor. Bedenin hareketini kısıtlamanın kortizol seviyelerini düzenlediğini ve öznel değerlendirmelere göre de uykuda ağrı ve stres seviyelerinin değiştiğini söylüyor. Burada katılımcı sayısı daha da az, on iki kişi. (Makalenin tamamını okumak için 51 USD istediklerinden özetiyle yetindik.)

Son kaynağımız ise biraz daha az akademik. Medical Daily’nin 2016’da yaptığı haber [4] insomnia ve anksiyete bozukluğundan bahsederken, ofiste geçirdiğimiz kötü bir günün de bunların tetikleyicisi olabileceğini ve ilaçla tedaviyi tercih etmiyorsak (ya da ilaçlardan fayda görmediysek) görece ucuz olan ve hiçbir yan etkisi bulunmayan ağır battaniye terapisini öneriyor. Hatta Amerikan yerlilerinin ve tüm dünyadaki yerli kabilelerin de huzursuz bebeklerini rahatlatmak için sıkı sıkı kundakladıklarını söylüyor. Çünkü biliyorsunuz, Kızılderililer de Türk’müş!

Yani kısacası sevgili okur, eğer uyku sorunları yaşıyorsanız, kaygılarınıza dalıp sabaha kadar bir sağa bir sola dönüyorsanız anneannenizden bir yün yorgan ödünç almayı deneyin. Hem sıcak tutuyor, hem ruh sağlığına iyi geliyor.

Kaynaklar:

[1] http://pediatrics.aappublications.org/content/pediatrics/early/2014/07/09/peds.2013-4285.full.pdf

[2] https://www.jscimedcentral.com/SleepMedicine/sleepmedicine-2-1022.pdf

[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15650465

[4] http://www.medicaldaily.com/weighted-blanket-insomnia-anxiety-380924

The following two tabs change content below.

Settie

“O öyle yazılmaz, şunu da düzeltsenize,” diye diye kendini resmî redaktörümüz olarak atadı. Boş zamanlarını sitede yazım hatası aramakla geçiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.