1,2 milyor galaksi

Altta görmüş olduğunuz fotoğraf insanlığın şimdiye kadar tespit edebildiği evrenin 1/20’sini içeriyor. Enine 6 milyar ışıkyılı, boyuna 4,5 milyar ışıkyılı büyüklüğünde.

Her noktacık bir galaksiyi gösteriyor. Evet, bir galaksi. Bizim Samanyolu’ndan tam 48.741, yazıyla kırksekizbinyediyüzkırkbir tane var bu resimde. Renkler Dünya’ya olan uzaklıklarına göre değişiyor; sarılar yakın, morlar uzak olanlar.

Sloan Dijital Gökyüzü Araştırması III (SDSS-III) tarafından on yıl boyunca toplanan veriler yüzlerce güzel biliminsanının ortak çalışması sonucu 3 boyutlu bir haritaya dökülmüş. Haritadaki toplam galaksi sayısı 1,2 milyar, toplam büyüklük 650 milyarküp ışıkyılı (insan kafayı yer!). Haritanın bir kısmına http://www.sdss.org/press-releases/wp-content/uploads/2016/07/boss3dwedge.png linkinden ulaşabilirsiniz.

Bu 3 boyutlu evren haritası sayesinde, evrenin genişlemesini sağlayan karanlık madde ve karanlık enerji hakkında şimdiye kadar yapılmış en keskin ölçümleri elde etmişler.

Ne mutlulardır şimdi.

O zaman renk! (Yiğit Özgür’e selamlar)

Haberin ve fotoğrafın kaynağı: http://www.sdss.org/press-releases/astronomers-map-a-record-breaking-1-2-million-galaxies-to-study-the-properties-of-dark-energy/

The following two tabs change content below.

Tılsımlı Kuark

Beğendiği bilimsel haberleri kendi çapında paylaşırken bir gün, “Gel burada paylaş, bir işe yarasın,” dediler. O gün bugündür yazıyor işte. Durduramıyoruz. Mühendis ama gönlü sosyal bilimlerde. Işığı çok sever. Bir de Solvay Konferansı’na katılmak isterdi çünkü bütün favori insanları orada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.