Halı Saha Maçların Vazgeçilmezi: Mechalar

Korkunç gözüküyor değil mi? Korkmayın korkmayın, Japonlar böyle bir şeyi en son yaptıklarında bunu hastalara hareket olanağı sağlamak ve pirinç çuvallarını bir yerden bir yere taşımak üzere kullandılar. Yani korkmamıza gerek yok, robotlar dünyayı ele geçirmeyecek. Şaka şaka, tabii ki ele geçirecekler; ama henüz değil.

Japon animelerinde ve 90’lı yılların video oyunlarında çokça “Mecha” görmüşüzdür. Skeletonics isimli şirket bu mekaları hayata geçirmiş. Bilim-kurgu bağlamında “Mecha” dediğimiz şey, içine geçip yerleştiğiniz ve içeriden kontrol ettiğiniz bir robot. Yani kendi zihni yok, dolayısıyla içindeki insan manyağın teki çıkmadığı sürece etrafına zarar verecek bir yapı değil.

Bu tip mekalar ya da “dış iskelet”ler, genellikle tek bir insanın gücünün yetmeyeceği işleri yapmak için kullanılıyorlar. Başta bahsettiğim gibi, ağır bir pirinç çuvalını alıp bir yerden başka bir yere taşımak gibi görevlerde kullanılabiliyorlar ya da belden aşağı engelli bir insanın kaslarını harekete geçirmek üzere sinir hücreleri boyunca yolladığı komutları alıp, bu insanın bacaklarının göreceği görevleri görebiliyorlar.

Henüz çok gelişmiş bir teknoloji olmasa da, özellikle Japonya’daki üniversitelerde bu alanda çok sayıda akademik çalışma yapılıyor. Bu çalışmalar doğrultusunda, bu mekalar, insanın kaslarındaki ufak hareketleri ya da doğrudan beyninden gelen komutları algılayıp, bu komutlara göre tepki vermek üzere tasarlanıyorlar.

Biz şimdi durduk düşündük, bu aletler tekerlekli sandalyelerin veyahut forkliftlerin yerini almak dışında ne işe yarar diye. Sonunda oturduk dedik ki, “abi bundan 12-14 tane alıp çift kale halı saha maçı yapalım, çok eğlenceli olur.” Yalnız herkes kol saatlerini çıkaracak, yoksa bi’ yerimize filan çarpıp acıtabilir.

The following two tabs change content below.

Miles Dyson

Bir gün eski T-800’e ait sinir ağı modülünü buldu ve dünyayı değiştirdi. SkyNet yüzünden dünyanın sonu geldi, insanlar ve makineler arası savaş başladı. Yok yok daha değil, daha var; ama gün gelecek yapacak bunu. Robotikçi bu arkadaş, web sitemizi de bu yaptı. Bi’ problem varsa buna konuşun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.