Sophia: Hanson Robotics’in İnsansı Robotu

Efendim, gün geçmiyor ki insanlığı yok etmeye niyetli bir robot daha üretilmesin. Bir de neşeli neşeli, gülümseye gülümseye dile getirmezler mi? İnsan gerçekten hayret ediyor.

Dr. David Hanson tarafından kurulan, Texas menşeli Hanson Robotics firmasının ürettiği Sophia ismindeki bu robot, sadece görünüş olarak insana benzemekle kalmıyor. İnsanları tanıyabiliyor, birbirinden ayırt edebiliyor, insan mimiklerini taklit edebiliyor, yeri geliyor kendi ailesini kurmak üzerine hayaller kuruyor, yeri geliyor gülümseyerek insanları yok etmeyi kabul ediyor. O kadar duygusal ki, Ferdi Tayfur’un “İnsanım İnsan” şarkısını dinlerken ağladığını görenler varmış. Yasal olarak insan kabul edilmediğinden ötürü bu tip şarkılar dinleyip duygulandığı çok oluyormuş.

Yaratıcısı Dr. David Hanson’ın öngörüsü, robotların 20 yıl içerisinde insanların arasına karışıp, insanlarla arkadaş olup oyun oynayacakları yönünde. Dr. Hanson, bunları dile getirirken kendisi de şüpheye düşüyor olacak ki “robotların insanlardan ayırt edilebilmesi için onları daima biraz robotsu tasarlamaya çalıştığını” itiraf ediyor.

Hanson Robotics’in robot portföyünde ayrıca Einstein ve Philip K. Dick’e benzeyecek şekilde tasarlanmış robotlar da bulunmakta. Bizim kaybettiklerimiz robotlara varıyor. Bize de ‘yükledin ömrüme tüm hüzünleri, ben nasıl taşırım, insanım insan’ demek kalıyor.

The following two tabs change content below.

Miles Dyson

Bir gün eski T-800’e ait sinir ağı modülünü buldu ve dünyayı değiştirdi. SkyNet yüzünden dünyanın sonu geldi, insanlar ve makineler arası savaş başladı. Yok yok daha değil, daha var; ama gün gelecek yapacak bunu. Robotikçi bu arkadaş, web sitemizi de bu yaptı. Bi’ problem varsa buna konuşun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.