EPSRC Fotoğraf Ödülünün Galibi Belli Oldu!

Pişt! Sana bir şey göstericem. Aklın çıkacak aklın! Bak burada!

Fotoğrafın merkezine biraz daha yakından bak, aklının köşesinden bile geçmeyecek bir şey göreceksin: Tek bir atom!

 

Öbür fotoğrafta göremediysen benden sana kıyak, yakın çekimi de var burada:

Bu stronsiyum atomu, bir lazerle kışkırtıldıktan sonra ışık yaymış ve İngiltere’deki Mühendislik ve Fiziksel Bilimler Araştırma Konseyi (EPSRC) fotoğraf ödülünün galibi olmuş. EPSRC her yıl yapılan yarışmanın beşincisinin galiplerini 13 Şubat’ta açıkladı. Yarışmanın galibi, Oxford Üniversitesinde lisansüstü öğrencisi olan fotoğrafçı David Nadlinger, sadece araştırmalarını sergileyebildiği için bile heyecanlandığını belirtmiş.

Nadlinger, “Günlerimi ve gecelerimi harcadığım şeyi gösteren, diğer insanlarda karşılığını bulan bir resim elde etmek gerçekten heyecan verici,” diyor.  Ona göre işin en iyi tarafı insanları araştırması hakkında heyecanlandırmış olmak, bu bir yarışmayı kazanmaktan çok daha büyük bir fırsatmış. Bu arkadaşımız fazla heyecanlı galiba!

Nadlinger, atomları kuantum hesaplama üzerine yaptığı araştırmaların bir parçası olarak kıstırıyor. Lazer ışını ile atom foton yaymaya başlıyor ve uzun pozlama ile bu fotonlar yakalanabiliyor. Nadlinger, bu fotoğrafı iyon tuzağının vakum kısmındaki bir pencere vasıtasıyla çekmiş.

İngiltere’deki en büyük bilimsel araştırma finansörlerinden olan EPSRC, fotoğrafı EPSRC kaynakları kullanan 100’ün üzerinde projeden gelen başvuruların arasından seçmiş.

Düzenleyen: Setenay Karaçay

The following two tabs change content below.

Mehmet Ali Özgündüz

Eski bir beyaz yakalı, yeni bir pijamalı evden çalışan olarak ekibin bilim dışındaki her şeyle ilgili fikir sahibi olan "sözelcisi."

Yazar: Mehmet Ali Özgündüz (tümünü gör)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.