Nevadalılar’ın bile bilmediği Nevadalı

Aslında ademoğlunun yaptığı bir hata olmasaymış, bu güzellik muhtemelen oluşamayacakmış. Fakat kısmet işte.

Amerika’nın Nevada eyaletindeki Kara Kaya Çölü’nün yakınlarında, sanki sihirle yaratılmış gibi duran jeolojik bir oluşum var. Fly Çiftliği arazisinde olduğu için adı Fly Gayzeri. Rengarenk görüntüsüyle ve çevresini süsleyen su birikintilerindeki kuşlar ve balıklar ile masallardan çıkıp bir portalin içinden geçip dünyamıza gelmiş gibi sanki. Biraz talihsizmiş tabi, çöle inmeyeydi iyiydi.

Hikayesi ise şöyle: Efendim evvel zaman içinde, kalbur saman içinde; pireler berber, develer tellal iken, yani yaklaşık 100 yıl önce, tarımsal sulama imkanlarını araştırmak için bölgede bir kazı yapılıyor. Fakat suyun 200 derecede ve kaynar halde olduğunun anlaşılması üzerine sondaj ve araştırma duruyor. Çünkü bu kadar sıcak olan su ile tarım yapamazsınız. Yani. Akıl var mantık var. Fakat orada nispeten küçük bir de gayzer oluşuyor. Daha sonra 1964 yılında bu sefer bir jeotermal enerji şirketi “acaba burdan bize ekmek çıkar mı?” diye bakmak için kazı yapmaya geliyor. İlk sondaj bölgesinden bir kaç yüz metre ileride bir kazı yapıyor, fakat bu sefer de sıcaklık şirketin istediği kadar yüksek çıkmayınca kazı durduruluyor. Boşa koysan dolmuyor, doluya koysan almaz yani! Açılan kuyuyu kapatıyorlar mecburen. Ya da kapattıklarını sanıyorlar çünkü günlerden bir gün geliyor ve yeraltındaki sıcak su bir yolunu bulup basınçla yüzeye fışkırmaya başlıyor! Sürpriz! O günden beri de su durmuyor. Fışkırıyor efendim durduramıyoruz. Oluşan gayzer ilk yapılan kazıdaki küçük gayzeri de kurutuyor tabi.

Gel zaman git zaman, insan eliyle yanlışlıkla yaratılmış olan bu ikinci gayzer gittikçe büyüyor, çünkü yeraltından yüzeye fışkıran suyun içinde çeşit çeşit mineraller varmış ve bunlar zamanla yüzeyde birikirlermiş. Fışkıran su da böyle teraslar şeklinde gayzerin etrafında kendine yer ediniyor. Bizim Pamukkale’deki gibi. Şimdi bu sularda kuşlar ve balıklar yaşıyor. Gelelim şahane gökkuşağı renklerinin sebebine: hem suyu hem sıcağı görünce coşan (termofilik) afacan alglermiş efendim sebep, algler.

Gayzerin bulunduğu Fly Çiftliği geçen yıla kadar özel mülk iken, ve de ziyaret edilmesi çok zor iken, Haziran ayında Burning Man oluşumu tarafından satın alınmış. Hani şu çölde tahta adam yakan oluşum. O çöl de bu çöl zaten. Yaptıkları açıklamada “hemen gaza gelmeyin gençler, tamam araziyi satın aldık ve çılgın şeyler yapacağız evet, ama süreç daha tamamlanmadı, sakın gidip çiftliğin arazisine dalmayın” demişler. Olası bir hezeyan için bir önlem galiba, bilemiyoruz. Gidip yakmaya çalışmazlar oraları buraları umarız.

Nevada sakinleri dahil olmak üzere dünyada pek bilinirliği olmayan bu masalsı yapıyı sizinle tanıştırmak istedik.

Ha bu arada gayzer neydi? Gayzer emekti ailaislşjhkldaşsiiaskilş.

 

 

Haber ve fotoğraf kaynaklarımız:

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2363926/There-blows-The-incredible-pictures-man-geyser-middle-Nevada-Desert.html

https://weather.com/science/nature/news/worlds-most-amazing-places-fly-geyser-20130617

http://www.travelandleisure.com/attractions/fly-geyser-photos

The following two tabs change content below.

Tılsımlı Kuark

Yazar: Tılsımlı Kuark (tümünü gör)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares