Bu Yazı Ciddidir

Penguenlere bazı ülkelerde yasal zorunluluktan ötürü 5 m’den fazla yaklaşmak mümkün olmadığından (eğer özel bir izniniz yoksa), nasıl bu kadar uzağa dışkıladıkları konusunda çok fazla çalışma yapılmamıştır. Penguenlerin oturdukları yerden yaklaşık 40 +- 12 cm öteye dışkıladıkları gözlenmiştir. Bu da bir merak konusudur.

Penguenlerin dışkılarken popolarının yaptığı basınç, dışkının ne kadar uzağa gittiğinden, malzemenin içeriğinden bulunabilir.

Birinci yaklaşımda, dışkı ideal yani sıvı olmayan şekilde kabul edilmiştir. Bu yaklaşımda penguenin yaklaşık 4.6 kPa iç basıncı olduğu bulunmuştur.

İkinci yaklaşımda, dışkının bir viskositeye sahip olduğu kabul edilmiştir. Bu yaklaşımda sıvı Newton-yaklaşımına uymaz, böylece dışkı tam pengueni terk etmeden önceki penguenin basıncını bulmak için Hagen-Poiseuille denklemi kullanılmıştır.

Ayrıca, penguenlerin dışkılarının en son vardığı yer ölçülerek, dışkılama anında popolarının çapının yaklaşık 8 mm ile 12 mm arasında olduğu tahmin edilmiştir.

Makaleden bir figur

Sonuç olarak, tüm bu parametreler ışığında, bir penguen yaklaşık 60 kPa basınçla sıçabilmektedir.

Animated GIF  - Find & Share on GIPHY

2003 yilinda basilmis makale:

Victor Benno Meyer-Rochow, Jozsef Gal, Pressures produced when penguins pooh—calculations on avian defaecation, Polar Biol (2003) 27: 56–58 DOI 10.1007/s00300-003-0563-3

Yazar: Bilgecan Dede.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0Shares